Kapat
PAPAĞANLAR 5.350 2

Kırmızı Macaw Papağanı – Ara Papağanı

Kırmızı Macaw Papağanı – Ara Papağanı

Kırmızı ara papağanlarının ortalama boyları 85 cm’dir. Papağanlarda ki tüylerin renkleri ağırlıklı olarak parlak kırmızı tonunu içerir. Yüz bölgeleri beyaz renk içerir ve tüysüzdür. Siyah çizgileri bulunmamaktadır. Kanat üzerinde yer alan kapak bölgeleri sarıdan yeşil renge doğru gitmektedir. Açılmakta olan kanat kısımlarının rengi de açık- mavidir. Kuyruk kısımları kırmızımsı, kuyruk üstüne kapanan tüyleri mavi, kuyruk uçları mavi renktedir. Gagalarının üstü fildişi rengindedir ve ucu siyahtır. Yetişkin papağanlarda alt gaga siyah rengindedir. Ayakları kahve- gri bir ton içermektedir. Ortalama yaşam süreleri 50 yıldır ve göz irislerinin rengi sarımsı bir tondadır. Kökenleri ve yaşam alanları değişiklik göstermektedir. Genelde Bolivya’nın kuzey bölgelerinde, Brezilya’nın kuzey yarısında, Kolombiya’nın kuzey ve doğu bölgelerinde, Surinam’da, Venezuela’nın güney alanlarında, Guyana ve Fransız Guyana’sında yaşam sürdürdükleri biliniyor. Doğal tabiatları su kenarlarında uzanmakta olan iç kısımlarda yer alan tropik yağmur ormanları, 900 metre yüksekliği bulunan alanlardır.

Beslenme şekilleri

Doğal yaşam alanlarında yaşamış oldukları bölgeye has olarak fındıkgiller, erik ve has palmiye meyveleri ile beslenirler. Evde beslendiği takdirde badem, ceviz, yulaf, kuru mısır, buğday, fındık, fıstık gibi kuru yemişlerden belirli miktarlarda verilmelidir. Aynı zamanda taze meyve ve sebze olmak üzere kiraz, elma, armut, kayısı, üzüm, nar, ıspanak, havuç, domates, bezelye gibi besinler ile beslenme listesi hazırlanabilir. Sahip olmuş oldukları kuvvetli gaga yapıları sayesinde en kalın ve sert kabuklu kuru yemişleri çok rahat bir şekilde kırabilirler. Üreme süreçlerinde çok fazla miktarda böcek ve larvalarını tüketirler. Bulunmuş oldukları bölgenin güney kısımlarında genellikle Kasım aylarında kuluçkayaya yatmaktadırlar. Tek kuluçkaya dönemlerinde 2- 4 yumurta yapmaktadırlar.

Bakım süreçleri

Kırmızı papağanların kafaları ve gagaları çok büyüktür. Boyut açısından da büyük ebatlara sahip olan bu papağanlar evde beslenmek istenildiği takdirde geniş ev alanı bulunan bölgeler tercih edilmelidir. Aksi takdirde bakım yönünden birçok sıkıntıya maruz kalabilirsiniz. Genellikle tercihinizi yavrudan yana kullanmanız daha doğrudur. Zamanla göstermiş olduğunuz ilgiye göre sahiplerine yakın tavırlar sergilerler. Yeni girmiş oldukları ortamlara hemen adapte olabilme özelliğine sahiptirler ve söylenilen her şeyi çok kısa sürede öğrenebilirler. Birbirlerinin hareketlerini çok kolay taklit edebilme yeteneğine sahiptirler. Ansızız çığlık atabilme yetisine sahiptirler.

“Kırmızı Macaw Papağanı – Ara Papağanı” üzerine 2 yorum

  1. Kaan Köse dedi ki:

    Bu kuş türüne hayranım. Paylaşımınız için teşekkürler.

  2. Aslan dedi ki:

    İyi günler, benim macaw papağanım kendi kuyruğunu ve kanadının tüylerini kırib atdı, ne yapmaliyin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin