Kapat
ÜRETİM 32.423 4

Kanaryaların Çiftleşmeye Alınması

Kanaryaların Çiftleşmeye Alınması

Yaşama ve beslenme açısından elverişli bir hazırlık devresi geçiren, bakımları yapılan, tırnakları kesilen damızlık kanaryalar çiftleşmeye sokulacağı zaman yapılacak ön hazırlıklar vardır. Bunlar, çiftehanenin hazırlanması, gerekli araç ve gereçlerin tamamlanmasıdır. Tümüyle elde geçirilen, sodalı ve kaynar sularla yıkanıp temizlenen, tabanına elenmiş dere kumu döşenen çiftehane, sakin ve loş bir yöreye yerleştirilir. Yeterli sayıda yuvalık da yerlerine takılmış olmalıdır.

Çiftehanenin her iki bölümündeki kanaryaların birbirlerini görmelerini engelleyecek saç veya kontraplaktan yapılmış bölmesi takılmış olduğu halde,  dişiler bir bölmeye, erkekler bir bölmeye alınır. 15-20 gün süreyle damızlık dişi ve erkekler birbirlerine gösterilmez. Eşler, birbirlerinin seslerini duyarak aşinalık kazanırlar. Mart ayı içinde, aradaki kapalı bölme kaldırılır. Yalnız tel bölme bırakılır. Çiftleşmeye girecek kanaryalar görüşerek tanışırlar ve birbirlerine alışırlar.

Çiftleşmeye:
a) Bir dişi – bir erkek
b) İki dişi – bir erkek
c) Üç dişi – bir erkek

sokularak yapılan uygulamalar vardır. Bunlardan en çok uygulananı ve verimli olanı b şıkkıdır. Hiçbir zaman bir erkeğe dörtten fazla dişi verilmemelidir. Bu uygulamaya da ancak çok güçlü erkeklerde başvurulmalıdır. Kalabalık kümeler halinde yapılan çiftleşmelerde, salmanın yeterli büyüklükte olmasına ve dişi sayısından fazla yuvalık bulunmasına özen gösterilmelidir.

Çiftleşmeye hazırlanma ve isteklendirme için gereken süre verildikten sonra, çiftehaneyi bölen tel bölme de kaldırılarak erkek ve dişilerin döle girmesi sağlanır. Döle girmeye hazır dişiler, erkeklerin ötüşlerine karşılıkta bulunurlar. Kızgınlığa ulaşan erkeklerse, sık sık ve sert öterler. Ötüş sırasında genellikle baş tüylerinin dikildiği görülür. Sık sık kanat çırpar ve hareketli olurlar.

Aradaki bölme kaldırıldıktan sonra dişiler, çiftehanenin bir köşesine bırakılmış bulunan, at kılı, kenevir, ot gibi malzemeleri kullanarak döle girecekleri ve yumurta bırakacakları yuvayı hazırlarlar. Dişi, yuvayı hazırlayıp bitirdikten sonra geçip içine oturur ve erkeği davetkâr biçimde yanına çağırır. İlk birleşmeden sekiz-on gün sonra dişi yumurta bırakmaya başlar. Kanaryalar 3 ilâ 7 arasında yumurta bırakırlar. Ancak yumurta sayısı çoğunlukla 4 ile sınırlı kalır. Son yumurta genellikle diğerlerine oranla biraz küçük ve koyu renkte olur.

Dişinin her yumurta bırakışından sonra bir kaşık yardımıyla yumurtalar alınmalı, içi pamuk döşenmiş bir kapta korunmalıdır. Alınan her yumurtanın yerine de bir yalancı yumurta bırakılmalıdır. Yumurtlama işlemi bitince, sahte yumurtalar kaldırılarak gerçek olanlar yuvaya bırakılır. Bütün bu zahmetler, dişinin tüm yumurtalarının üzerine aynı gün oturmasını sağlamak içindir.

Aldığımız bu önlem sonucunda, yavrular yumurtadan aynı günde çıkacaklar, aralarında bir kavgalaşma ve mücadele olmayacaktır. Böylece annelerinin kendilerine dağıtacağı mamadan eşit oranda pay alıp, eşit biçimde gelişecekler ve hatta büyük bir olasılıkla yuvadan aynı günde uçacaklardır.

Kuluçka Süresinde Dişinin Bakımı:

Yumurtaların dişinin altına konmasından itibaren kuluçka süresi 14 gündür. Anaç bir dişi, yumurtaların üzerinden pek kıpırdamaz. Yem ve su gereksinmesini gidermeye, kaka yapmaya bile son derece az kalkar. İşini bitirir bitirmez hemen geri döner. Kuluçkanın ilk üç gününde, dişi kanaryaya yumurta maması, bal ve karma yem verilmesi yararlıdır, bundan sonraki günlerde ise şalgam tohumu verilmesi tavsiye edilir.

Dişi her yem yiyip yuvaya döndüğünde, ayaklarıyla yumurtaları çevirir. Bu işlem yumurtaların her tarafının ısı görmesi açısından yararlıdır. Ancak eğer daha önceden kuluçka yatacak kanaryanın aşırı uzamış tırnakları kesilmemişse yumurtanın zedelenme ve bozulma olasılığı vardır. Eğer ayaklarda oluşmuş böyle topakçıklar varsa, ayaklar ılık suya batırılmalı ve yumuşatılarak çıkartılmalıdır.

Kuluçka süresince dişi kanarya, anî gürültü, ışık, kafesin sarsılması gibi şok etkisi yapacak olumsuz etkilerden korunmalıdır. Kuluçka süresinde dişiye banyo yaptırılmamalı, eğer terliyorsa yumurtaların bozulmasını önlemek için ince talk pudrası veya mürekkep balığı kemiği tozuyla karın yöresindeki tüyler günde iki kez ovulmalıdır.

Yumurtaların Kontrolü:

Altıncı günün sonunda yumurtadan yavru çıkıp çıkmayacağı anlaşılabilir. Yavru verecek yumurtanın içinde, ışığa tutulduğunda görülebilen koyu renkte bir öz vardır. Açık, lekesiz renkteki yumurtadaysa, öz yoktur, yani bu yumurta yavru vermeyecektir. Bu tür yumurtalar kaldırılabilir.

Kuluçka günleri ilerledikçe dişinin yorulduğu, halsizleştiği görülür. Bu devre içinde onun en büyük yardımcısı, eşi erkek kanaryadır. Dişisinin başucunda durur, ağzıyla yem taşır, yemlenmeye kalktığında soğumaması için yumurtaların üstüne oturur. Bu örnek, ideal bir eştir. Her zaman bu tabloyu göremeyebilirsiniz.

Yuvalığın Değiştirilmesi:

Bazı yetiştiriciler, kuluçka devresinin sonlarına doğru yuvanın bit yapabileceği ve yumurtadan çıkacak olan yavruların bu zararlıdan rahatsız olabileceği düşüncesiyle, bunun benzeri bir yuvayla değiştirilmesini salık verirler. Bir kısım yetiştiricilerse yuvalığı, sahte yumurtaların alınıp gerçeklerinin konulması sırasında yapmayı tercih ederler.

Yavruların Çıkışı:

Bazen kuluçkanın 12. ve 13. günlerinde, fakat çoğunlukla 14. günde yumurtalar çatlar ve yavrular kabuklarından, dışarı çıkar. Yavrular tüysüzdür ve eğer sağlıklıysalar, pembe renklidirler. Yok eğer mavi-gri veya mor renkteyseler hastadırlar demektir. Yumurtadan çıktıklarında yavruların gözleri kapalıdır. Altı günde gözler açılı ve çevrelerini görmeye başlarlar. Yeme karşı açtırlar, en ufak bir uyarımda, kafesin sarsılmasında hemen gagalarını açarak yem beklediklerini anlatırlar.

Kimi kere 14. gün eriştiği halde yumurtalarda bir hareket görülmez. Bazen ana kuşun ısısının normal kuluçka ısısının altında olması bu durumu nedenler. Böyle durumlarda 4 gün daha beklenir. Hiçbir olumlu sonuç alınmazsa kuluçkadan vazgeçilmeli, yumurtalar alınmalıdır.

“Kanaryaların Çiftleşmeye Alınması” üzerine 4 yorum

 1. zeynal dedi ki:

  Dişi de yağlanma var sorun olurmu

 2. ahmet dedi ki:

  bende 2 aylık dişi yavrum var eşe bıraksam olurmu

 3. Kadir dedi ki:

  Sitenizi sürekli takip ediyorum tsk benim kanarya yavru çıktıktan sonra on gün sonra yavruları bırakıyor bende bakamadım öldü iki sefer aynı oldu yine kuluckada yine aynı yaparsa ne yapmalıyım

 4. Fatih dedi ki:

  Kafeste ilk yuvalik yar ya hani yavrular çıktıktan 14gun sonra tabana yakın olacak bir şekilde yerleştirilmeli daha sonra akıncı yuvalik takilmalidit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin