• kanarya
 • 851
 • 5 Aralık 2015
 • 4
 •  -1

Kanaryalar

Kanaryalar

kanaryalar5

Kanaryalar 15. Yüzyıldan daha eski dönemlerde ilk olarak “Köpek Adası” olarak adlandırılan adada keşfedilmiştir. İlerleyen dönemlerde “Köpek Adası”’ndan Canary adalarına taşınmıştır.
Canary adaları 1402 senesinde Jean De Bethancourt isimli denizci tarafından ele geçirilmiştir. Adadan getirdiği eşsiz Kanarya sesi‘ne sahip kuşları hediye olarak Kral Charles VI vermiştir. Aradan yıllar geçtikten sonra (yaklaşık 100 yıl) bir doğa gezeri Conzad Gesner kitabında “Kanaryaların tanınmış olduğunu ancak ücreti fazla olduğundan dolayı sadece zenginlerin evlerinde bulunmaktadır. “ yazmıştır.

Kanaryaların Bakımı

kanaryalar1

Ülkemizdeki öten kuşlar arasında en popüler olan kanarya kuşlarının bakımı ve beslenmesi diğer kuşlara göre daha özenli ve düzenli yapılması gerekmektedir.
Kanaryaların kafesleri içine kanaryalar için özel olarak yapılmış çim ve ağaç dalları koyulmalıdır. Böylece kendilerini doğal ortamlarındaymış gibi hissederler. Kanaryalar için en uygun kafes 100x50x80 ölçülerinde olmalıdır. Ölçüleri büyük kafeslerde kanaryalar daha mutlu ve daha rahat yaşarlar. Kanaryalar sıcaktan ve soğuktan etkilenen hayvanlardır. Bundan dolayı kafesleri direkt güneş gören veya soğuğu direk iletebilecek yerlere koymayınız. Kafesin içinde kuşunuzun hayatını devam ettirmesi için mutlaka bir adet yem kabı, bir adet meyve ve sebze kabı, bir adet su kabı bulundurmalısınız.
Kanaryaların bakımı günlük, haftalık, aylık, üç ayda bir olarak yapılabilir.
Peki kanaryalara bu kadar ilgi gösteriliyor hiç düşündünüz mü?
Kanaryaları bu kadar ilgi gösterilmesinin bir numaralı nedeni kanaryaların eşsiz benzersiz, muhteşem, bir doğa harikası “kanarya sesi”dir. Yani kısaca kanarya’yı kanarya yapan özelliği Kanarya Sesi ’dir.

Kanaryaların Üremesi

Kanaryalar üremeleri mart ve nisan ayları arasında gerçekleşmektedir.

a) Kanaryaların Üremesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanaryalar üremeleri mart ve nisan ayları arasında gerçekleşmektedir. İlk kanarya ücreti fazla bir kanarya seçmeyin. Tüyleri kabarık olanları çiftleştirmeyin. Dişi ve erkek kanarya yakın boy ve renklerde olsun. Dişi kanaryanın yaşı fazla olmamalıdır. Erkek kanaryalar seslerini çıkararak dişilerini etkilemeye çalışır. Eğer dişi erkeğin ötüşlerine aynı şekilde karşılık veriyorsa dişi de çiftleşmeye hazırdır.
Yuva yapmasını bilmeyen dişi kanaryalar beklenmedik bir anda yumurtasını kafesin tabanına bırakabilir.

Saygı değer ziyaretçilerimiz ve üyelerimiz. Sizler için birkaç Kanarya görseli ekleyeceğiz konumuza, umarım hoşunuza gider.


 kanaryalar2 kanaryalar3 kanaryalar4

Yazar: kanarya #administrator

kanarya.com.tr sitesinin kuruluşu 8 Haziran 2015 yılıdır. İçerisinde kanaryalar hakkında genel bilgi veren çok büyük site olmasının yanı dışında, diğer doğa kuşları ve evcil hayvanlar hakkında da bilgi barındırmaktadır.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 4 YORUM YAPILMIŞ

  hakan yıldız 9 Ocak 2016 - 08:25

  hocam bunlar evcilleştirilebiliyor mu acaba ? Yani muhabbet kuşları gibi kanaryalarda da konuşturma veya ele gelme vb özellikler var mıdır ?

   Serkan Kocabaş 4 Temmuz 2016 - 01:40

   Tabiki asla konuşamazlar,ana kısmen eke gelme alışkanlığı özel bir eğitim ve ilgiyle sağlanabilir

   harikasin 9 Temmuz 2016 - 02:57

   🙂 evcilesir biliyorum

  Hocam bakın lütfen 21 Mart 2017 - 01:27

  2 sorum olucaktı :

  1-Kanaryaların muhabbet kuşlarınınki gibi oyuncakları var mıdır ? Nelerdir ?

  2-Kanaryamın yanından ayrılırken arkamızdan durmadan ötüyor (eşi yok).Normal blr durum mu?

  Şimdiden teşekkürler.