• kanarya
 • 5.730
 • 2 Temmuz 2015
 • 9
 •  2

Kanarya Yavruların Beslenmesi

Kanarya Yavruların Beslenmesi

Yavruların beslenmesini anneleri üzerine alır. Anne kanarya ağzıyla taşıdığı mamayı küçük yavruların açılan gagalarından içeriye akıtır. Yetiştiricinin bu devre içinde anne kanaryanın yemlenmesine büyük özel göstermesi gerekir. Yemler günün belirli saatlerinde, tercihen sabah erkenden ve öğle vakti olmak üzere günde iki kez ve özel biçimde hazırlanarak verilmelidir. Çok gözlü yemlikler içinde, tohumların az ve çeşitli olarak konmasında yarar vardır. Böylece anne kanarya yavrularına yedireceği yemi kendi tercihine göre seçer. Şöyle ki: Bir kap yulaf irmiği, bir kap haşhaş tohumu, bir kap kenevir tohumu, bir kap da karışık tohum bulundurulur. Bunun yanı sıra her öğünde suları tazelenir ve 20 günlük oluncaya değin hiçbir zaman yumurta mamaları ihmal edilmez. Haftada iki kez olmak üzere de meyve ve yeşillik verilir.

Özenli bir bakım altında yavrular süratle gelişirler. Birinci haftanın sonunda tüylenmeye başlarlar. On yedi, on sekiz gün sonra tamamiyle tüylenmişlerdir. Daha iki haftalıkken yuvada kanat çırpmaya, uçuş denemelerinde bulunmaya başlarlar. 18 ilâ 20 gün içinde yuva kenarına yaklaşarak kanat çırparlar. Anneleri onların uçma eğitimleriyle ilgilenir. Yakındaki tüneğe konarak onları yanına çağırır. Genç kanaryalar bu işte yeteneklidirler. İki üç gün sonra ilk uçuşlarını başarıyla yaparlar. Bir aylık olduklarında ise artık kendi kendilerine yetebilecek çağa gelmişler demektir. Kafeslerinin ayrılarak anne ve babanın yeniden çiftleşmesine ve kuluçkaya hazırlanmasına imkân tanınmalıdır.

Dişi Kanarya Kuluçkaya Yatmazsa:

İşler her zaman yukarıda olduğunca yolunda gitmeyebilir. Bazen erkek kanarya son derece isteklidir. Dişisiyle çiftleşmek ister. Buna engel olan yumurtalara karşı mücadeleye girişir. Dişiyi kuluçkadan kaldırmaya çalışır; kalmasını kollayıp, kaltığında yumurtaları kırar ve içer. Veya dişiyi sürekli olarak çiftleşmeye çağırır. Dişi de istekli ise kuluçkaya oturmak istemez. Bu gibi durumlarda ya erkek kanarya ayrı bir kafese alınarak kuluçkanın bozulması önlenir; yahut eğer varsa, diğer kuluçka kanaryaların altına bu yumurtalar paylaştırılır.

Anne Kanarya Yavrularını Beslemezse:

Yavrular yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra, dişi kanaryanın yeniden çiftleşmek ve yuva yapmak istediği gösterdiği de olur. Bazen de anne kanaryanın sürekli olarak rahatsız edilmesi, ürkütülmesi, onu yavruları terke mecbur eder. Bu ve benzeri durumlarda yavrulara bakmak size düşecektir. “Kanaryaların Beslenmesi” başlıklı bölümde etraflıca anlatılan Yumurta Maması, ya dar ağızlı bir çay kaşığı aracılığıyla, en küçük bir uyarımda ağızlarını olabildiğince açan yavruların gırtlaklarına boca edilir veya bu mama biraz sütle iyice karıştırılıp dövülerek inceltilir ve biraz şırınga aracılığıyla verilir. Beslenme, birinci hafta 1 saat; ikinci ve üçüncü hafta 2 saat arayla yapılır.

Anne kanaryanın uzun bir süre, on-on beş gün, yavrularını gayet güzel besleyip baktığı halde, bu sürenin sonunda onları gagalamaya başladığı, hırpaladığı, yuvadan dışarıya atmaya çalıştığı görülebilir. Bu durum, dişinin yeniden çiftleşmeye karşı büyük istek duyduğunu, yavrularının büyüme sürecini bekleyemediğini gösterir. Bazen bundan da kötüsü, dişi kanaryanın yavruları öldürürcesine gagaladığı ve tüylerini yolmaya başladığı görülür. Bu durumda, hemen müdahele edilmeli, yavrular alınarak dişiye çiftleşme olanağı tanınmalıdır. Bu konuda alınacak başka bir önlem de kafese yeni bir yuvalık takılmalıdır.

İlerki devrelerde terkedilen yavruların beslenmesi de büyük bir özeni gerektirir. Özellikle kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri ve yemlenebilmeleri için gerekli ortamı hazırlamak gerekecektir. Bu amaçla onlara pelte haline gelmemiş, ama haşlanmış ve ezilmiş şalgam tohumu, kenevir tohumu, darı irmiği vermelisiniz. 30 günlük olduklarındaysa, üç ilâ dört saat arayla beslenmeye devam etmekle birlikte kendi kendilerine yemlenme olanağı da tanımalısınız. Yavruların kendi kendilerine yem yemeye başladıklarını gördüğünüzde, yem yedirmeyi kesebilirsiniz.

Yazar: kanarya #administrator

kanarya.com.tr sitesinin kuruluşu 8 Haziran 2015 yılıdır. İçerisinde kanaryalar hakkında genel bilgi veren çok büyük site olmasının yanı dışında, diğer doğa kuşları ve evcil hayvanlar hakkında da bilgi barındırmaktadır.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 9 YORUM YAPILMIŞ

  Fatma 3 Temmuz 2015 - 18:30

  Çok güzel anlatılmış en ayrıntılı detayına kadar okudum, emeğinize sağlık

   kanarya 4 Temmuz 2015 - 15:19

   Merhabalar Fatma hanım, beğenmenize ekip olarak sevindik. Yararlı olabildiysek ne mutlu bizlere.

  Serdar 3 Ocak 2017 - 16:57

  Mrb benim kanarya yavrum 20 günlük oldu dişi sanırım çiftleşmek istiyor yavruyu yuvadan atmış yuva diliyor yavrum yem yiyebilecek durumda mı ne yapmam gerek?

  hüseyin bagcı 12 Ocak 2017 - 22:08

  Mrb benim yavru 22 gunluk falan oldu disi yeniden yumurtaya yatti yavruyuda dovuyolar yavrum yem yiyebilecek durumda mi ne yapmam lazim?

   Serhat 24 Şubat 2017 - 22:14

   Hüseyin hiç bişey yapmana gerek yok ikinci yuvalıgı as tekrar yumurtlar yavrularada bakar yavrular 40günlük falan olunca tam yeme düşerler

  Ömer Can Çelik 27 Şubat 2017 - 18:29

  Merhaba arkadaşlar.
  Benim 2 tane yaklasik 1 aylik kanarya yavrularim var annesi ilk başta çok güzel besledi sonra tekrar eşleştiler 4 tane yumurta var baba sürekli yavruyu dövüyor ne yapmam lazim yavrular daha yem yiyemiyo ACİLL

  Birol ozeren 28 Şubat 2017 - 17:49

  Kanarya yavrulari yuvasını etrafını çok pisletiyor temizlemek için nasıl bir yol önerirsiniz yoksa öyle kalmalimi

   SABAN CATAL 11 Mart 2017 - 19:36

   Birol bey pecete kagidi koyun altlarina pisledikten sonra rahatca degistirebikirsiniz kalin pecete olsun mutfakta kullanilanlar facebookta TCEMRECAN KAFES KUSLARINA UYE OLABILIRSIN YADA BENI EKLE BEN EKLERIM SENI

    Fatih aksungur 25 Mart 2017 - 07:49

    Merhaba 15 günlük kanarya yavrularım var yuvalıkkarı çok pislendiği için temizlemek istedim yavruları dışarı aldım temizleyip tekrar taktım ama. bu seferde yuvada durmuyorlar ayakta zor duruyorlar ama yuvaya girmiyorlar anne besliyormu göremiyorum napm lağzım yardımcı olurmusunuz sevinirim