• kanarya
 • 497
 • 19 Haziran 2015
 • 12
 •  

Kanarya Tüy Dökümü (Karın Ağrısı)

Kanarya Tüy Dökümü (Karın Ağrısı)

Kanaryalar, normal şartlarda her yıl belirli aylarda, genelde yavru dönemi sonunda bir devre tüy dökümüne girerler. Bu devreye (Karın ağrısı veya tüy değiştirme devresi) denir. Normal tüy dökümü bir hastalık değildir, her yıl bütün kuşların geçirdiği yenilenmedir.Kanaryalar bu dönemde eski tüylerini atarak yeni tüylere kavuşurlar. Tüy dökümü devresi yaz ayları sonudur. Kuşların sağlık, yavrulama, tür gibi özelliklerine göre Temmuz ayında başlar, Ekim ayı sonuna kadar devam eder. Bir kuş için bu devre 6-9 hafta. Her kuşta bu tüy dökümü süresine başlangıç ve bitiş tarihleri değişikler gösterir. Bu devrede, kanaryalar genel olarak halsizdirler. Ötüşleri azalır veya tamamen kesilir, kanarya arada bir büzülür, tüyleri kabarır, iştahı kesilir, yemini dağıtır, tüyleri solmaya başlar ve bir kaç gün sonra ilk olarak kuyruk tüyü düşer, artık ötüş azalmaktadır. Bu devreyi çabuk atlatan bir kanarya sağlıklı olur. İyi bir bakım ve beslenme olanağına sahip olmayan kanaryalar bu devrede zarar görmeye mahkûmdurlar. Kanarya iyi bir bakım altında ise hiçbir iz bırakmadan kolaylıkla atlatılır. O yılın yavruları olan genç kanaryalar bu devreyi pek hafif geçirirler. Fazla tüy değiştirmezler. Bu nedenle de bünyeleri sarsılmaz. Kanaryaların önce kuyruk ve kanat, sonra vücut ve en son olarak kafa tüylerini değiştirerek yeni ve parlak tüylere sahip olurlar. Tüy dökümü süresince kanaryalar çok iyi bakılmalı, soğuktan, hava akımlarından, ani ısı düşmelerinden titizlikle korunmalı, beslenmelerine büyük özen gösterilmelidir.
Tüy dökümü süresince, yeşillik ve meyveler azaltılır. Kenevir, turp ve hardal tohumu yemlerden çıkartılır. Kuvvet mamaları, kuşyemi, marul tohumu ve keten tohumu gibi kuvvetlendirici tohumlar verilir. Hastalıklardan korumak ve güçlendirmek için suları ve mamaları çeşitli vitaminlerle desteklenmesinde fayda vardır. Renk kanaryalarına verilecek boya ve yardımcı maddeler bu dönemde verilerek istenilen renge ulaşılması sağlanır.

Yazar: kanarya #administrator

kanarya.com.tr sitesinin kuruluşu 8 Haziran 2015 yılıdır. İçerisinde kanaryalar hakkında genel bilgi veren çok büyük site olmasının yanı dışında, diğer doğa kuşları ve evcil hayvanlar hakkında da bilgi barındırmaktadır.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 12 YORUM YAPILMIŞ

  Serhat Demir 21 Haziran 2015 - 16:56

  hocam merhabalar, kuşum çok halsiz ne yapabilirim ?

   kanarya 21 Haziran 2015 - 17:15

   Serhat bey merhabalar, kuşunuzun ırkı nedir? Tam olarak nasıl hâl ve hareketlerde bulunuyor? Yazarsanız eğer tekrar cevap verme gibi bir durumumuz olacaktır.

   Diyar Pala 21 Haziran 2015 - 20:40

   ben kuşuma efes pilsen içirdim arada benimkide öyle oluyo kardeş takma kafaya 🙂

  engadin 29 Haziran 2015 - 23:08

  Sitenizi çok yararli buldum hele benim gibi üretime gönül vermiş amatör kardeşlerimize daha çok yararlı olacaktır diğer sitelerden yararlı bulduğum bu sıradışı siteye emeği geçenlerin eline sağlık.

   kanarya 29 Haziran 2015 - 23:30

   engadin, teşekkür ediyoruz efendim. Yararlı olabiliyorsak ne mutlu bizlere, takipte kaldığınız sürece en iyi paylaşımlarımızı sunacağız.

  rıfat 5 Temmuz 2015 - 16:37

  benim kanaryalarım devamlı tüy döküyor.yaz ve kış ayı fark etmiyor.neden olabilir.

   kanarya 5 Temmuz 2015 - 17:14

   Rıfat bey merhabalar, gerekli mama ihtiyacı ve vitamin ihtiyacını karşılıyor musunuz? Ve tüy dökümü bu dönemlerde olağan birşeydir. Sürekli döküyor ise bu problemdir.

    rıfat 5 Temmuz 2015 - 23:47

    vitamin olarak ne önerisiniz.

  Musti 16 Mart 2016 - 14:38

  Abim benim birtane melezim var tüğleri çok kabarık ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

   kanarya 16 Mart 2016 - 19:24

   Musti bey merhabalar, size Forum kısmında daha net yardımcı olabiliriz. Portal kısmımızda tek yönetici, forumda ise 5 yönetici mevcuttur. Daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ücretsiz kayıt olarak.

  Ergin 10 Nisan 2016 - 02:31

  Merhaba benim beyaz erkek kanaryam var yasi sanarim 1 yasinda ocak ayinda tuy dokumune girdi ve hala cikmadi yaklasik 3 ay olucak anlamadim gitti iki gunde bir yumurta sarisi veriyorum arada sirada marul elma veriyorum ve hergun ki yemden veriyorum ancak 2 gun evvel fark etim kafasinin arkasi kel olmus hala tuy dokuyor yardimci olurmusunuz cok tessekur ederim Kosovadan saygilar

  aytun 24 Mayıs 2016 - 18:12

  Benim 3 adet kanarya var şuan tüy dokuyo galiba ne 6 yedi aylık onların birbirlerini görmemesi laximmiz çünkü otmez diyorlar doğru mu hala cinayetlerini bilmiyorum nasıl anlarım yardımcı olursanız sevinirim