Kapat
VİDEOLAR 9.993 22

Kanarya Sesi

Kanarya sesi hayranlığının tarihi, kanarya sesinin insanoğlu üzerindeki psikolojik etkileri ve kanaryaların güzel sesinin biyolojik hikayesi.

Kanarya Sesi

Kanarya, tarihi en eski olan kafes kuşlarından biridir. Kanaryalar 1400’lü yıllardan beri insanlar tarafından kafeslerde büyük tutku ve hayranlıkla beslenir. Diğer kafes kuşları arasında, bakıcıları tarafından en çok saygı duyulan kuş türüdür. İnsanoğlu ile ilişkisinin bu kadar eski ve saygın olmasının en önemli nedeni ise, “Kanarya Sesi”dir. Kanaryaların kendilerine has şarkıları ve 7’den – 70’e, seveninden – sevmeyenine, meraklısından – ilgisizine kadar herkesi etkileyen ses tonu, onlarının saygınlığının en önemli etkenidir.

Kanarya sesine hayran olmak için mutlaka kanarya bakıcısı olmak gerekmiyor. Neredeyse tüm insanlar, herhangi bir yerde kanarya sesi duyduklarında büyük bir ilgi ile dinlemekten kaçınmazlar. İnsanoğlunun kanarya sesine olan tarihi hayranlığı, insanlarda yarattığı psikolojik etki ve kanarya sesinin biyolojik hikayesini hiç merak etmiş miydiniz? Kanarya videosu izlemek yerine bu yazıyı okuduğunuza göre merakınızı giderecek şekilde devam edelim.

Kanarya Sesi Hayranlığının Tarihi

Birçok kaynakta kanarya tarihinin 16. yüzyıl olduğu görülür. Bugün beslenen evcil kanaryaların tarihi için 1600’lü yılların sonu ve 1700’lerin başları doğru tarihler olabilir. Ancak insanoğlunun kanaryalar ile bilinen ilk tanışması 1402 yılındadır. Kaşif Kastilya Henry II, Azor Takımadaları’nda yaptığı bir keşif gezisi sırasında rastladığı bir kanaryanın muhteşem sesine hayran olur ve insanoğlu ile kanarya sesi hayranlığı o tarihte başlar. Atlas Okyanusu’nda bulunan ve Kanarya Adaları’na yakın bir konumda olan Azor Takımadaları’nda, o tarihte çok fazla bulunan yabani kanaryalar, kaşifin oldukça ilgisini çeker. Birkaç kanarya yakalayarak yanına alan kaşif, güzel sesli olan bir kanaryayı Cadiz limanında Normandiya Dükü, Jean De Bethencourt’a hediye eder.

İnsanoğlunun kanarya sesine hayranlığı bu tarihten sonra giderek artar ve Avrupa’da kanarya ticareti başlar. Yaklaşık 100 yıl boyunca, güzel şarkıları ve muhteşem sesleri nedeniyle sadece erkek kanaryaların ticareti yapılır. Ancak 1493 yılında İspanyol bir şirket tarafından kanarya üretimi başlatılır ve dişi kanaryaların ülke dışına çıkarılması yasaklanır. Yaklaşık 3 yüzyıl boyunca sadece güzel sesi için beslenen kanaryalar, başlangıçta gri ve yeşil lekeli, koyu renk kuşlardı. Ancak birçok farklı çaprazlama ve genetik deneme sonucunda 1670 yılında, sarı kanarya üretilebildi.

1800’lü yılların sonlarına gelindiğinde ise kanaryaların güzel sesi, önce Fransa ve İspanya’da, sonrasında ise tüm Avrupa’da duyulmuştu. 1900’lü yıllarda ise hem Amerika kıtasına ulaşmış, hemde kanarya kulüpleri kurulmuş ve ses yarışmaları başlamıştı.

Kanarya Sesinin Psikolojik Etkileri

Küçük veya renkli evcil hayvanların insanı dinlendirdiği, pozitif enerji vererek, huzur ve mutluluk sağladığı psikolojik araştırmalarda görülmüştür. Kanaryaların narin yapıları ve renkli tüyleri, kendisini izleyen insanları sakinleştirerek yüzlerinde bir tebessüm oluşturur. Bunun üzerine birde kendine has o muazzam ses eklenince, adeta insanoğlu için bir terapi başlar.

Birçok psikolojik terapi veya meditasyon amacı ile tüm dünyada kanarya sesi kullanılır. Bunun bizlere en yakın örneği, Çanakkale’de yaşayan bir vatandaşımızdır.

55 yaşındayken geçirdiği bir kalp krizi sonrası kalp kapakçıkları değişen, Ercan Özen isimli vatandaş, metal kalp kapakçıklarının sesini duyabilmektedir. Duyduğu seslerden çok fazla rahatsız olan Özen’in psikolojisi giderek bozulmaya başlar. Duyduğu sesler zamanla stres yaratmaya başlar ve kalp sağlığı yeniden tehlikeye girer. Bunun üzerine doktoru psikolojik destek verir. Özen’e kalbini dinlememesi, sık sık gezip dolaşması veya kanarya besleyerek onun sesini dinlemesi önerilir. 2008 yılında iki kanarya sahiplenerek ilgilenmeye başlayan Özen’in bugün 100’lerce kanaryası var. Kanarya sesine olan ilgisi, onun kalbinden duyduğu rahatsız edici sesleri unutmasını sağlamıştır.

Kanarya Sesinin Biyolojik Hikayesi

Erkek ve dişi kanaryaların sesleri aynı gibi duyulsa da, erkek kuşların sesleri çok daha kuvvetlidir. İnsanları etkileyen ve hayran bırakan o muazzam şarkıları ise yalnızca erkek kanaryalar söyleyebilir. Erkek kanaryaların sesinin gücü, şarkılarının çeşitliliği ve ötme sıklığı testosteron hormonuna bağlıdır. Zira erkek kanaryalar güzel seslerini dişileri etkilemek için kullanırlar.

Yavru veya genç erkek kanaryaların ötmemesi ve yaşlı erkek kanaryaların daha az ötmesinin nedeni de testosteron seviyesinin henüz yeterince artmamış veya giderek azalmış olmasıdır. Yine aynı sebepler ile tüy değişimindeki kanaryalarda testosteron seviyesi çok azaldığı için, tüye giren kanaryalar ötmezler, üreme döneminde ise her zamankinden daha gür ve daha çeşitli öterler.

Testosteron hormonu ve kanarya sesinin ilişkisini araştıran bilim adamları yakın dönemde, kanaryaların daha güçlü ötebilmek ve daha çeşitli şarkılar üretmek için beyin hücrelerini yenileyebildiklerini fark etmişlerdir. Kaliforiya, ABD’deki Salk Biyolojik Araştırma Enstitüsü’nde bu alanda yapılan araştırmalar, kök hücre tedavisinde devrim niteliğinde gelişmelere neden olmuştur.

İnsanoğlunun kanarya sesine olan 6 yüzyıllık hayranlığı halen devam ediyor. Kanarya videosu izlemek yerine, bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre sizde bir kanarya sesi hayranısınız. Tarihi, psikolojik etkileri ve biyolojik hikayesinden sonra kanarya sesine olan hayranlığınızın daha da artacağını umuyorum.

“Kanarya Sesi” üzerine 22 yorum

 1. Yaren dedi ki:

  Çok teşekkürler admin! Ödevim için yardımcı oldu!

  1. kanarya dedi ki:

   Merhabalar Yaren, biz teşekkür ederiz. Ödevinizin konusu Kanarya Sesi miydi?

 2. Fatma dedi ki:

  Bu kanarya seslerine bitiyorum adeta çok güzel paylaşım olmuş.

  1. kanarya dedi ki:

   Beğenmenize sevindim Fatma hanım, insanın kafa dinlemesi gerekiyor ise bu kesinlikle Kanarya Sesinden geçer diye düşünüyoruz. İnsana ayrı bir huzur ve mutluluk veriyor Kanaryalar, takip ettiğiniz için ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 3. özgür dedi ki:

  kanarya sesi diğer kuşlara bakıldığına gerçekten ben buradayım diyor. kanarya sesi çok güzel ve telefona zil sesi yapacağım teşekkürler

  1. kanarya dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Özgür bey, sizlere yararlı olabilmek bizlere mutluluk veriyor. Telefon zil sesi için ideal bir seçim diyebiliriz.

 4. emrecan dedi ki:

  öncelikle makaleniz için teşekkürler bilgilendirici olmuş. Evimde kanarya besliyorum gerçekten çok güzel hayvanlar.

  1. kanarya dedi ki:

   Emrecan bey merhabalar, Kanaryalar sesleri ve görüntüleri ile insanlara kendilerini aşık ediyorlar. Tüyleri kadar ömürleri olsun diyoruz.

 5. Kemal Keskin dedi ki:

  Kanaryalar insana adeta huzur veriyor canlıları sevmek çok güzel birşey her türden canlıları

  1. kanarya dedi ki:

   Kemal bey merhabalar, elbette her türden canlıyı sevmeliyiz. Fakat ırkımıza zarar veren (insanlara) canlıları da uzaktan sevmeliyiz. Kanaryalar yakından sevebileceğimiz canlılar arasında ilk yerini alıyor.

 6. Talha dedi ki:

  Kanaryaların sesi çok harika, insan dinlerken bi rahatlama hissediyor. Doğal terapi yöntemi gibi sanki.

  1. kanarya dedi ki:

   Talha bey merhabalar, doğal terapi yöntemi gibi sanki cümlenizdeki sanki kelimesini kaldırsak daha doğru olur diyebiliriz. Abartmadan söyleyebiliriz; kanaryalar ciddi anlamda terapisttir.

 7. davinci dedi ki:

  Kanarya sesi hakkında makaleniz ve muhteşem kanarya sesleriyle dolu videonuz için teşekkürler.

  1. kanarya dedi ki:

   Merhabalar davinci, makalemizi beğenmenize sevindik bizlere mutluluk verdi böyle güzel bir yorum.

 8. Obiliyo dedi ki:

  Kanaryayı çok severim haliyle sesini de çok çok severim.Aklıma küçüklüğümde babamın aldığı kanarya geldi ve beni geçmişe götürdü.Makaleyi yazan arkadaşın eline sağlık.

  1. kanarya dedi ki:

   Merhabalar Obiliyo, küçükte bir nostalji yaşattıysak sizlere ne mutlu bizlere.. Umarım ileride tekrar geri dönüş yaparsınız Kanarya beslemeye.

 9. Koyufenerli dedi ki:

  Ben de uzun zamandır hayranlık duyuyorum kanarya sesine.Yılbaşında bir Malinua hediye geldi ama sanırım ötüşü bitiyor..3-4 gündür tek sesler çıkarmaya başladı.Sürekli bilgisayardan dinletiyorum ama bir gelişme yok. Ne yapmam lazım?

  1. Erhan İlhan dedi ki:

   Merhabalar koyufenerli, bütün sorularınızın cevabını sitemizin Forum kısmında bulabilirsiniz. Ücretsiz kayıt olarak kuş/larınız hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

  2. mehmet dedi ki:

   al onu götür bir kuşçuya erkek olduğundan emin ol sonra telefonuna kanarya eğitim dersi indir günde zaman buldukça 3 4 saat dinlet 5. yada 6. ayda tamamıyla ötmeye başlar bende 1,5 aylık malinu var bnde öyle yapıyorum

 10. osman dedi ki:

  çok güzel bir makale kanarya sesi hakkında

 11. Mesut dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler güzel makale olmuş.

 12. abdullah dedi ki:

  merhabalar benim 2 kanaryam var ama biri arasıra ötüyor diğeride öyle ama diğeri garip sesler çıkarıyor (ağzı kapalı) buna çok üzülüyorum 🙁 ve bunun sebebi bi ara kafese sıkışır gibi oldu o yüzden mi? acil cevap verin lütfen….!!!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin