• kanarya
 • 7.021
 • 19 Haziran 2015
 • 15
 •  

Kanarya Kuşları Eşe Nasıl Atılır

Kanarya Kuşları Eşe Nasıl Atılır

Kuşları Aynı Irktan ve Aynı Soydan Kuşlar İle Çiftleştireceksiniz. Yan Yana Kafeslerde Durabilirler ve Birbirlerini Görme Zorunluğu Yoktur. Eşe Hazır Olacak Kuşlar Birbirlerini Ses İle İletişim Kurarlar, Eşe Atıldıklarında 1-2-3 Günlük Yabancılık Çekebilirler Sonra Sorun Yaşanmaz, Eğer Eviniz Veya Kümesiniz Sıcaksa ‘’’18 C civarı’’’ Mart Ayını Beklemeden Hazır Olan Eş Kuşların Eşleşmeleri Kaçınılmazdır. 2-3 Gün Yan Yana Kafeslerde Beklesin Veya Beklemesin Erkeği ve Dişinin Fii Bölgesini Kontrol Ederek Şayet Her İkiside Net Hazır Bundan Emin İsek Erkeği Dişinin Kafesine Sabahtan Besmelemizi Çekerek Sakince Salabilirsiniz. En İyi ve Etkili Sonucu Elde Edebilmek İçin Yada Yumurtaların Dolu Olma Şansının Arttırılması için Kuşlarınıza Eşe Atmadan 1-2-3 Hafta Öncesinden Haftada 2 Defa Olmak Kaydı İle ‘’E’’ Vitamin Takviyesi Yapınız, Ve Gelecek Yumurtlamadan Erkek ve Dişi 7-8 Gün Önceden Çiftleşme Gerçekleşmelidir.

EŞE ATARKEN TAKIM KUŞLARA NELER YAPILIR;
• Erkek ve Dişi Kuşa 2-3 Hafta Önceden Bit İlacı WİLMECTİN Enseye Yapılmalıdır.

• Yuvalığa Keçe KENESON Veya BİYADUST İle İlaçlanarak İğne ve İplik İle Dikilmelidir.

• Mümkünse İç Yuvalık Kullanın ve Yuvalığın Dışa Bakan Yani Bizi Görmesini Her Hangi Bir Aparat Yardımı İle Kapatın, Dişi Kuş Kendisini Daha Güvende Hisseder.

• Yuva Örmesi İçin Keten Çuval İpliği ve Pamuk Kullanın Mandal İle Kafes Teline Asabilirsiniz. Keten Çuvalı ve Pamuk Bir Arada Olursa Yuva Kolay Bozulmaz Birbirlerine Kenetlenir, Ayrıca Pamuk Yaz Aylarında Serin Tutar, Soğuk Şartlarında İse Sıcak Tutar.

• Dişi Kuş Genelde Gün Aşırı 1 er Yumurta Bırakır, Toplam Sayı Ortalama 4 ve 7 İla Değişmektedir, Çoğunluk Olarak 4 Yaparlar. Zaten Fazlasından Yana da Değiliz.

• Dişi Kuş Sonuncu Yumurtasını Tamamladığı Zaman Tarih ve Gün Not Edilir, Not Aldığımız Günden İtibaren 5-6-7 Gün Sonra Yumurta İçi Doluluk ve Boş Oranı Belli Olmaktadır, Bu Gözlemleri Yumurta Kontrol Lambaları İle Yapmaktayız, Amatör ve Hiç Görmemiş İseniz Riske Girmeden 14 Gün Bekleyin Dolu Olan Yumurtalardan Yavrularınız Çıkmaya Başlayacaktır.

• Yumurtadan Yavrular Çıktı ve 5-6-7 Günlük Olduklarında Yavrularımıza Bilezik Takma Günü Gelmiş Demektir, Şayet Derneğe Kaydımız ve Üyeliğiniz Var İse Bilezikleri Kuşların Büyüklüğüne Göre Kontrolü Gözden Kaçırmadan Takınız, Hızlı Gelişen ve Büyüyen Yavrulara Bilezik Takılamaz.

• Yavrular Ortalama 16-18 Günlük Olduklarında Yuvalarından Atlamaya Tünekten Tüneğe Uçmaya Başlarlar.

• Yavrular Yuvadan Uçtuklarında Diğer Yani 2. Ağıza Geçmek İçin ilk Yuvalığın Tam Zıt Köşesine Yani Diğer Köşeye Yeni Bir Yuvalık Takılır. Bu Esnada Anne Kuş Yeni Yuvası İle İlgilenirken Yavruların Beslenmesini Baba Kuş Üstlenir.

• Yavrularınız Verdiğiniz Mamaya Gaga Atmaya ve Su İçmeye Başladığını Gözlemlediğinizde Yavruların Anne ve Babadan Ayırmalısınız, Ayırmaz İseniz Yavrular Tembellik Yapar Anne ve Babalarını Rahatsız Ederek Sürekli Onlar Tarafından Beslenmek İsteyeceklerdir. Ve Hatta Yavrular Israrla Anneyi Yuvada Rahatsız Ediyor İse Baba Kuşu ve Yavruları Anne Kuşun Yanından Alarak Ayrı Bir Kafese Koyabilirsiniz,

FAKAT; Anne Kuş Yumurtalarını Tamamlamış Olmalıdır. Yavrular Yeme Düştüğünde Babayı Alır ve Anne Kuşun Yanına Tekrar Bırakırsınız, Bu Süreçte İse Yeni Çıkacak Yavruların Gelmesi Beklenir ve Baba Kuşta Dinlenmiş Olur.

Yazar: kanarya #administrator

kanarya.com.tr sitesinin kuruluşu 8 Haziran 2015 yılıdır. İçerisinde kanaryalar hakkında genel bilgi veren çok büyük site olmasının yanı dışında, diğer doğa kuşları ve evcil hayvanlar hakkında da bilgi barındırmaktadır.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 15 YORUM YAPILMIŞ

  sercan 21 Haziran 2015 - 14:47

  Yazınız açıklayıcı olmuş hocam peki yavrular yeme düştüğünde babayı almasak yavru kuşa bir zarar olurmu

   kanarya 21 Haziran 2015 - 14:55

   Sercan bey öncelikle sitemize hoş geldiniz. Yavru yeme düştükten sonra almanız en uygunu olacaktır, aksi bir durumda yavru hâlen aynı kafeste durur ise anne-baba ile kıskanma durumu söz konusu olabilir. Bu sefer yavru kuşa zarar vermeye başlarlar..

  Haktan 30 Haziran 2015 - 03:46

  Çok yararlı bir bilgi olmuş elinize sağlık.

   kanarya 30 Haziran 2015 - 12:56

   Haktan bey merhabalar, sizlerin eline sağlık. Yarar sağlayabildiysek ne mutlu bizlere

    Abdullah 20 Aralık 2016 - 13:53

    Merhaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum
    Benim alalı 2 hafta olduğu 1 çift gloster kanaryam var
    Ayrı kafeste idiler bugün aynı kafese attım çiftleşirler mi diye sürekli üpüşen ve bir birlerini etrafından dönüp doruyorlar sizce neyin belirtisi

  Hakkı 17 Eylül 2016 - 16:43

  Birçok sitede konu ile ilgili araştırma yapmama rağmen net bir bilgi bulamadığım bir konu hakkında görüşünüzü almak istiyorum. Bir kanarya dişisi kaç gün döl tutar? Yani tek bir çiftleşme ile 4-5 yumurtasıda döllü çıkabilir mi? Eğer çıkarsa ise bu yumurtlamaya başlamadan kaç gün önce olması lazım? Tavuklarda bildiğim kadarı ile 2-3 hafta rahatlıkla döl tutma oluyor. Kanaryalar için durum nedir? Teşekkür ederim.

   kanarya 24 Aralık 2016 - 19:03

   Hakkı bey merhabalar, ücretsiz bir şekilde kayıt olarak Forum kısmımızda dilediğiniz gibi sorularınıza cevap alabilirsiniz. Blog kısmında çok fazla destek verebilme ihtimalimiz olmuyor, Forum alanı çok daha iyi yardımcı olacaktır.

  Halil 22 Aralık 2016 - 21:52

  Erkek hazır ama dişi izin vermiyor ne yapmalıyım

  Mehmet 29 Ocak 2017 - 15:13

  Hakkı bey merhabalar benim gloster erkek kanarya var dişiyide geçenlerde aldım ayrı kafeslere koydum erkek hazır dişiyi eşlemek istiyo ama hazır değil aynı kafese koyduğumda erkek yem kusmaya çalışıyor.aynı kafeste durmaları ne gibi sakıncalar doğurabilir yada dursa sıkıntı olurmu teşekkürler

  Mehmet 9 Şubat 2017 - 13:08

  Merhaba benim 1 disi 1 erkek gloster kuşum var eylül ayinda aldım güzelce besledim ama aralık ayinda erkek tüye girdi balkonda altını degistiriken oldu simdide yem degisikliginden dolayı dişide tüye girdi bu sene kuşlardan verim alabilirmiyim

  Turgay Yörük 9 Şubat 2017 - 14:59

  Yeni bir dişi aldım, erkek yaşında. Evdeki sıcaklık 22-23 derece. Bir süre ayrı kafeslerde mi bekleteyim yoksa aynı kafese koysam olur mu?

  Semih 17 Şubat 2017 - 23:36

  Merhabalar benim kanaryalarım yavruladı yavrular 12 günlük oldular eşler tekrar eşleşmeye başladılar yuva yapmaya başladılar yavruların akıbeti nasıl olur bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

  mehmet 2 Mart 2017 - 15:44

  çok başarili olmuş ama benim bi kanaryam tepeli bir taneside york kirmasi nasil ciflesirler yuva kurmaya basladilar 15gunen fazla oldu hala yumurta yok

  Vakkas mert 9 Mart 2017 - 23:10

  Merhaba bi erkek bir dişi kanarya aldım alır almaz ayrı kafeslere ve yan yana koydum acaba sorun olurmu
  Bu arada dışı kuşun hazır olduğunu nasıl anlarız

  Kadir Ekin 19 Mart 2017 - 15:15

  Selaamın aleyküm bizde kanarya dişi erkek var ama hazır değil kavga tartışma yapmıyor ne zaman yavru olur