Kapat
ÜRETİM 41.254 24

Kanarya Kuşları Eşe Nasıl Atılır

Kanarya Kuşları Eşe Nasıl Atılır

Kuşları Aynı Irktan ve Aynı Soydan Kuşlar İle Çiftleştireceksiniz. Yan Yana Kafeslerde Durabilirler ve Birbirlerini Görme Zorunluğu Yoktur. Eşe Hazır Olacak Kuşlar Birbirlerini Ses İle İletişim Kurarlar, Eşe Atıldıklarında 1-2-3 Günlük Yabancılık Çekebilirler Sonra Sorun Yaşanmaz, Eğer Eviniz Veya Kümesiniz Sıcaksa ‘’’18 C civarı’’’ Mart Ayını Beklemeden Hazır Olan Eş Kuşların Eşleşmeleri Kaçınılmazdır. 2-3 Gün Yan Yana Kafeslerde Beklesin Veya Beklemesin Erkeği ve Dişinin Fii Bölgesini Kontrol Ederek Şayet Her İkiside Net Hazır Bundan Emin İsek Erkeği Dişinin Kafesine Sabahtan Besmelemizi Çekerek Sakince Salabilirsiniz. En İyi ve Etkili Sonucu Elde Edebilmek İçin Yada Yumurtaların Dolu Olma Şansının Arttırılması için Kuşlarınıza Eşe Atmadan 1-2-3 Hafta Öncesinden Haftada 2 Defa Olmak Kaydı İle ‘’E’’ Vitamin Takviyesi Yapınız, Ve Gelecek Yumurtlamadan Erkek ve Dişi 7-8 Gün Önceden Çiftleşme Gerçekleşmelidir.

EŞE ATARKEN TAKIM KUŞLARA NELER YAPILIR;
• Erkek ve Dişi Kuşa 2-3 Hafta Önceden Bit İlacı WİLMECTİN Enseye Yapılmalıdır.

• Yuvalığa Keçe KENESON Veya BİYADUST İle İlaçlanarak İğne ve İplik İle Dikilmelidir.

• Mümkünse İç Yuvalık Kullanın ve Yuvalığın Dışa Bakan Yani Bizi Görmesini Her Hangi Bir Aparat Yardımı İle Kapatın, Dişi Kuş Kendisini Daha Güvende Hisseder.

• Yuva Örmesi İçin Keten Çuval İpliği ve Pamuk Kullanın Mandal İle Kafes Teline Asabilirsiniz. Keten Çuvalı ve Pamuk Bir Arada Olursa Yuva Kolay Bozulmaz Birbirlerine Kenetlenir, Ayrıca Pamuk Yaz Aylarında Serin Tutar, Soğuk Şartlarında İse Sıcak Tutar.

• Dişi Kuş Genelde Gün Aşırı 1 er Yumurta Bırakır, Toplam Sayı Ortalama 4 ve 7 İla Değişmektedir, Çoğunluk Olarak 4 Yaparlar. Zaten Fazlasından Yana da Değiliz.

• Dişi Kuş Sonuncu Yumurtasını Tamamladığı Zaman Tarih ve Gün Not Edilir, Not Aldığımız Günden İtibaren 5-6-7 Gün Sonra Yumurta İçi Doluluk ve Boş Oranı Belli Olmaktadır, Bu Gözlemleri Yumurta Kontrol Lambaları İle Yapmaktayız, Amatör ve Hiç Görmemiş İseniz Riske Girmeden 14 Gün Bekleyin Dolu Olan Yumurtalardan Yavrularınız Çıkmaya Başlayacaktır.

• Yumurtadan Yavrular Çıktı ve 5-6-7 Günlük Olduklarında Yavrularımıza Bilezik Takma Günü Gelmiş Demektir, Şayet Derneğe Kaydımız ve Üyeliğiniz Var İse Bilezikleri Kuşların Büyüklüğüne Göre Kontrolü Gözden Kaçırmadan Takınız, Hızlı Gelişen ve Büyüyen Yavrulara Bilezik Takılamaz.

• Yavrular Ortalama 16-18 Günlük Olduklarında Yuvalarından Atlamaya Tünekten Tüneğe Uçmaya Başlarlar.

• Yavrular Yuvadan Uçtuklarında Diğer Yani 2. Ağıza Geçmek İçin ilk Yuvalığın Tam Zıt Köşesine Yani Diğer Köşeye Yeni Bir Yuvalık Takılır. Bu Esnada Anne Kuş Yeni Yuvası İle İlgilenirken Yavruların Beslenmesini Baba Kuş Üstlenir.

• Yavrularınız Verdiğiniz Mamaya Gaga Atmaya ve Su İçmeye Başladığını Gözlemlediğinizde Yavruların Anne ve Babadan Ayırmalısınız, Ayırmaz İseniz Yavrular Tembellik Yapar Anne ve Babalarını Rahatsız Ederek Sürekli Onlar Tarafından Beslenmek İsteyeceklerdir. Ve Hatta Yavrular Israrla Anneyi Yuvada Rahatsız Ediyor İse Baba Kuşu ve Yavruları Anne Kuşun Yanından Alarak Ayrı Bir Kafese Koyabilirsiniz,

FAKAT; Anne Kuş Yumurtalarını Tamamlamış Olmalıdır. Yavrular Yeme Düştüğünde Babayı Alır ve Anne Kuşun Yanına Tekrar Bırakırsınız, Bu Süreçte İse Yeni Çıkacak Yavruların Gelmesi Beklenir ve Baba Kuşta Dinlenmiş Olur.

“Kanarya Kuşları Eşe Nasıl Atılır” üzerine 24 yorum

 1. sercan dedi ki:

  Yazınız açıklayıcı olmuş hocam peki yavrular yeme düştüğünde babayı almasak yavru kuşa bir zarar olurmu

  1. kanarya dedi ki:

   Sercan bey öncelikle sitemize hoş geldiniz. Yavru yeme düştükten sonra almanız en uygunu olacaktır, aksi bir durumda yavru hâlen aynı kafeste durur ise anne-baba ile kıskanma durumu söz konusu olabilir. Bu sefer yavru kuşa zarar vermeye başlarlar..

 2. Haktan dedi ki:

  Çok yararlı bir bilgi olmuş elinize sağlık.

  1. kanarya dedi ki:

   Haktan bey merhabalar, sizlerin eline sağlık. Yarar sağlayabildiysek ne mutlu bizlere

   1. Abdullah dedi ki:

    Merhaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum
    Benim alalı 2 hafta olduğu 1 çift gloster kanaryam var
    Ayrı kafeste idiler bugün aynı kafese attım çiftleşirler mi diye sürekli üpüşen ve bir birlerini etrafından dönüp doruyorlar sizce neyin belirtisi

 3. Hakkı dedi ki:

  Birçok sitede konu ile ilgili araştırma yapmama rağmen net bir bilgi bulamadığım bir konu hakkında görüşünüzü almak istiyorum. Bir kanarya dişisi kaç gün döl tutar? Yani tek bir çiftleşme ile 4-5 yumurtasıda döllü çıkabilir mi? Eğer çıkarsa ise bu yumurtlamaya başlamadan kaç gün önce olması lazım? Tavuklarda bildiğim kadarı ile 2-3 hafta rahatlıkla döl tutma oluyor. Kanaryalar için durum nedir? Teşekkür ederim.

  1. kanarya dedi ki:

   Hakkı bey merhabalar, ücretsiz bir şekilde kayıt olarak Forum kısmımızda dilediğiniz gibi sorularınıza cevap alabilirsiniz. Blog kısmında çok fazla destek verebilme ihtimalimiz olmuyor, Forum alanı çok daha iyi yardımcı olacaktır.

 4. Halil dedi ki:

  Erkek hazır ama dişi izin vermiyor ne yapmalıyım

 5. Mehmet dedi ki:

  Hakkı bey merhabalar benim gloster erkek kanarya var dişiyide geçenlerde aldım ayrı kafeslere koydum erkek hazır dişiyi eşlemek istiyo ama hazır değil aynı kafese koyduğumda erkek yem kusmaya çalışıyor.aynı kafeste durmaları ne gibi sakıncalar doğurabilir yada dursa sıkıntı olurmu teşekkürler

 6. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim 1 disi 1 erkek gloster kuşum var eylül ayinda aldım güzelce besledim ama aralık ayinda erkek tüye girdi balkonda altını degistiriken oldu simdide yem degisikliginden dolayı dişide tüye girdi bu sene kuşlardan verim alabilirmiyim

 7. Turgay Yörük dedi ki:

  Yeni bir dişi aldım, erkek yaşında. Evdeki sıcaklık 22-23 derece. Bir süre ayrı kafeslerde mi bekleteyim yoksa aynı kafese koysam olur mu?

 8. Semih dedi ki:

  Merhabalar benim kanaryalarım yavruladı yavrular 12 günlük oldular eşler tekrar eşleşmeye başladılar yuva yapmaya başladılar yavruların akıbeti nasıl olur bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

 9. mehmet dedi ki:

  çok başarili olmuş ama benim bi kanaryam tepeli bir taneside york kirmasi nasil ciflesirler yuva kurmaya basladilar 15gunen fazla oldu hala yumurta yok

 10. Vakkas mert dedi ki:

  Merhaba bi erkek bir dişi kanarya aldım alır almaz ayrı kafeslere ve yan yana koydum acaba sorun olurmu
  Bu arada dışı kuşun hazır olduğunu nasıl anlarız

 11. Kadir Ekin dedi ki:

  Selaamın aleyküm bizde kanarya dişi erkek var ama hazır değil kavga tartışma yapmıyor ne zaman yavru olur

  1. Nebahat dedi ki:

   Benim kanaryam vardı bitane yavru yaptı buyudu tekrar yumurtladı yavru cıkardı 3ü biraradaydı yavruyu asagı atmıslar öldürmüsler.yavru kanaryayla anne kanarya çiftlesirmi merak ettim.

 12. Saleh dedi ki:

  Salam nasılsız qüsura bakmayın sizin zamanımız ı alıram mən Azərbaycandan yazıram mənim kanarya yurtalamır nasıl yapım

 13. yeni kanaryacı dedi ki:

  Arkadaşlar benim bir çift kanarya merhaba var bir defasında 2 ondan sonra 4 tane yumurta yaptı ama yavruları çıkarıyor ama beslemiyör şimdi 3 tane daha yumurtası daha var inşallah büyütür neden yavuruşları beslemiyor acaba

 14. haci dedi ki:

  slm bende bu yil hic yumurta yapmadilar neden acaba

 15. İsmail dedi ki:

  1 cif glaster kanaryam var 20 gündür ayrı kafesteler birleştirmek için ne kadar beklemeliyiz veya birleştirmek bi sorun olurmu oda isim 20 derecede yardımlarınız için teşekkürler

 16. Çağatay baskın dedi ki:

  Benim bir çift kanaryam vardi onlardan 7 tane yavru cikardim simdi bu sene o 7 yavruyu karisik bi sekilde ese atayim mi sıkıntı olur mu ??

 17. Mehmet yeşilyaprak dedi ki:

  Merhaba gloster erkek 2017 tek olduğunda çok iyi ötüyor dişiyi yanına koyunca ötmüyor yinede sağlıklı bir çifleşme olur mu yumurta dolu olur mu

 18. Kadir Ünalan dedi ki:

  Hocam, ağzınıza ve emeğinize sağlık.
  Benim sorum şu olcak, ben 2 gün önce kuşları sabah erkenden bir araya attım, ancak besmele çekmeyi unuttum, yavru alırmıyım ne yapmalıyım? Teşekkürler hocam.

 19. necdet dedi ki:

  erkek kuş ötmesi şartmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin