Kapat
HASTALIK VE TEDAVİ 3.702 6

Kanarya Hastalıkları: Bit Hücumu

Kanarya Hastalıkları: Bit Hücumu

Belirtileri: Kanaryaların en büyük zararlılarındandır. Aşırı oranda üredikleri zamanlarda öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyette görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer kanarya besleyen kişi biraz ihmalkâr yaradılışlı ve dikkatsizse, hızlı bir üreme sonucunda kanaryası bir felâketle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çoğaldıklarından dikkatli olunmalıdır.

Kafeste bit olup olmadığını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kanaryalar huzursuz ve kıpırtılı iseler bir bit hücumu karşısındalar demektir. Tünek başlıklarındaki delikler bitlerin saklanacakları yerlerin başında geldiklerinden, buraların incelenmesiyle de varlıkları anlaşılabilir.

Önlenmesi: Bit bir tehlike olarak kabul edilip mücadele edilirse hiçbir zaman sorun değildir. Çeşitli markalar içinde, bir kuşçunun tavsiyesiyle alacağınız pire tozu bu derdinizi çözümleyecektir. İlk aklımıza gelen bir kaçını sıralayalım. Rin tozu, Jakotin, King Antimit, Opigal 5, Ektogal vs. bu amaçla kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kanaryaların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırız. Yuvaların ilâçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır.

“Kanarya Hastalıkları: Bit Hücumu” üzerine 6 yorum

 1. Tolga dedi ki:

  Bu verdiğiniz isimlerdeki bit ilaçlarının insan sağlığına olumsuz etkileri var mıdır? Teşekkürler…

  1. kanarya dedi ki:

   Tolga bey merhabalar, elbette sonuçta kimyasaldır. Eğer üretimhane/hobihane gibi yere girdiğiniz zaman mutlaka ağzınızda maske ile girin, bunu ihmal etmeyin. Onun haricinde deriye herhangi bir zararın olacağını sanmıyorum.

   1. Tolga dedi ki:

    Cevap için teşekkür ederim. İyi günler.

    1. kanarya dedi ki:

     Rica ederim Tolga bey, aklınızda sorular var ise Forum alanımıza ücretsiz bir şekilde üye olup daha fazla faydalanabilirsiniz.

 2. Kaan dedi ki:

  Şubat ayının ilk 2 haftasını bit hücumuyla karşı karşıya kalıp zayıf geçirmiş erkek bi kanarya hastalıktan arındırılıp iyi bakıldıktan sonra mart ortası gibi eşleşmeye atılabilir mi? Şuanda yaşadığım durum tam olarak bu? Fikir belirtirseniz çok sevinirim. İhmal sonucu bit gözlemledim kuş biraz zayıf düşmüştü şuan tamamen arındı sayılır ve artık düzenli mama veriyorum tohumları arttırdım kafesi ve tüm suluk, mamalıkları değiştirdim. Kalsiyum desteği sağlıyorum canlılığında gözle görülür iyileşme oldu.

 3. Bahar dedi ki:

  merhaba, evimde kanarya besliyorum daha sonra babam ikinci bir kanarya getirdi ve gelen kanarya bitli cikti ve bizim kendi kanaryamiza da bulasti hatta oyle bir durum ki butun evi sardi arindiramiyoruz. kafesleri kackere yikadik kackere ilacladik bilmiyorum hayvanlara zarar vermekte istemiyoru. ne yapabilirim nasil bi yol izlemeliyim ilaclar fayda etmiyor iki cesit bit var uzerinde biri kan biti biride uzeri desenli siyah bir bit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin