Kapat
BAKIM 20.366 6

Kanarya Bakım ve Üretim Programı

Kanarya Bakım ve Üretim Programı

OCAK AYI:
Henüz daha tam kızgınlaşma belirtilerinin olmadığı bu kış ayında kuşları fazla kızdırmadan erkek dişi ayrı kafeslerde, haftada bir gün mama vermek, 2 gün sabahları banyo vermek, üreme zamanı yaklaşmakta olduğundan kuşlara hem parazit ilaçlaması hem de tırnak kesimi yapmak. Kafeslerin temizliği her zamanki gibi çok önemli günlük taze su, sübye kabuğu ve kuş kumu mutlaka verilmeli. Yeşillik hafta 2 gün verilebilir. Üretim haneleriniz ışık (özellikle sabah ışığı) alan tercihen doğu/güney cepheli olursa üretimde başarıya daha çok yaklaşırsınız.

ŞUBAT AYI:
Bu aylarda yapılacak bakım üreme sezonunu doğrudan etkileyecektir, bu bakımdan özen gösterilmesi gereken bir zaman aralığı. Erkek kuşu kızdırmak için mama verme süresi sıklaştırılmalı, e vitamini özellikle çimlendirilmiş tohum verilmeli, bütün kuşlara uygulanacak sezon öncesi kür (Flaggy Tablet 1 litre suya 2 adet her gün değiştirmek üzere 5 gün) arkasından bağışıklık sistemini güçlendirmek için B vitamini ve Porbiyotik takviyesi mutlaka yapılmalı. Erkeklere Verilen yemdeki tohum karışımı artırılmalı, Banyo, taze su kafes temizliği mutlaka yapılması gerekenlerden. Yeni kuşlar alınıyorsa mutlaka karantina kafeslerinde en az 1 hafta bekletilip sonra kuşhaneye sokulmalı. Kanaryaların bulundurduğu kuşhaneye dışarıdan canlı girmesin pencerelerinizde sinek teli olsun üreme zamanı kuşların bulunduğu kısma ziyaretçi almamaya ataşehir escort özen gösterin yada hatırını kıramayacağınız kişilere galoş giydirin. Potansiyel hastalık taşıyıcı durumunda olan doğadan yakalama kuşları kümesinize sokmayın, Kuşların bulunduğu kısım ışık almıyorsa yavaş yavaş ışık artırımı yapmak gerekir ama en doğrusu doğal olanı. Siz siz olun amaç sadece satıp para kazanmak için üretim olmasın Mart ayı başına kadar kuşları eşe atmayın çok pişman olursunuz kanaryalar kış ayını hissetmeli “Kış Kışlığını Kuş Kuşluğunu bilmeli…

MART AYI:
Tüm üreticilerin en çok sevdiği bu ayın başında dişi kuşlara da kış rejimi bırakılıp kuvvetli beslenmeye başlanmalı bu ayın başında eşe atacak olanlar şubat ayı ortasından sonra dişi kuşlara erkeklerle aynı rejimi uygulamalı. Ama hep tavsiye edilen Mart 15 e kadar bekleyip sonra eşe atılması yönündedir. Mama haftanın her günü verilmeli, Mart 10 gibi eşleşecek kuşlar tanıştırma kafeslerine alınmalı Çift hane tipi kafesler buna çok müsaittir. Bu tip kafesleri de mutlaka parazit ilaçları ile (Opigal 5 yada daha etkilisi olan Ppigal 50 olabilir yada Antiparaziter) dezenfekte etmek yeni yavruların sağlıklı büyümeleri için çok önemlidir. Telden birbirlerini beslemeye başladığında yada erkek dik ötüme başlayınca dişi ona cilve yapıp, çiftleşme pozisyonuna geçince aradaki bölme alınıp kuşlar yan yana alınmalı sonrasında tercihen dış veya iç yuvalıklar kullanılmalı, yuva yapma malzemesi kafesin bir köşesine asılarak tahminen 1 hafta içinde gelecek ilk yumurta beklenmeli sabah genellikle 6:30 ile 7:30 arasında ilk yumurta gelecektir dikkatlice alınıp (yem dolu bir kutuda dik konumda sıcak ve güneş görmeyen bir yerde bekletilip günlük bir iki kere etrafında döndürmek te fayda vardır) yerine sahtesi konulmalı, 3. yumurtaya kadar bu işlem tekrarlanıp 4.dörüdüncü yumurta yuvada görüldüğünde diğer 3 yumurta da tekrar yuvaya konulmalı. Bu tarih not alınmalı 13 yada 14 gün içinde yeni bebekler dünya ya gözlerini açacaklardır. Bu 13 günlük kuluçka süresinde dişi kuşa karışık yem ve temiz sudan başka bir yiyecek verilmemeli değişik yiyecekler mama yeşillik vs verilirse dişi yumurtadan sık kalkar. Erkeğin davranışları takip edilmeli dişiyi yuvada rahatsız ediyorsa erkeği kafesten ayırmak gerekir başka bir dişiniz varsa 2 gün dinlendirilen erkek onunla atılabilir. Mart 15 de sezonu açan bir üretici mart ayı sonlarında ya da Nisan ayı başlarında ilk yavrularını alacaktır. Bakıcı kullanan üreticilerimiz bakıcıları da (1 çift kuşa en az 2 çift bakıcı) damızlıklarla beraber eşe atıp, yumurtaları bakıcıların hangisi zamanlama olarak denk gelirse onun altına sürerler. Damızlık anne baba birkaç gün sahte yumurtanın üzerinde yatar, yuva alınıp kuşlar banyo verilip 2 gün sonra yeniden eşe atılabilir. Geceleri yumurtadan kalkan kuşlar yerlerine dönebilsin diye turuncu renkli bir gece lambası devamlı yansın akşamları babanız bile gelse üreme döneminde başka ışık yakmayın..

NİSAN AYI:
Evet ilk yavrularımız dünyaya gözlerini açtı 2 gün dişiye normal karışık yem vermek gerekir yavrular anne sütüyle bu iki günü atlatacaklardır 2 günün sonrasına yumurta maması, günde bir kere taze yeşillik elma verilmeli anne bunları yer yemez hemen yavrularına sunacaktır. Babayı ayırdı isek yavrular 5 – 7 günlük olana dek anneye bırakmamız sonrasında yavruların yanına alıp gözlemlememiz gerekir çok büyük ihtimalle sorun çıkarmayacaktır ama siz ne olur ne olmaz oturup babanın hareketleri izleyin. 7 günlük yavruların gözleri açıldığında bilezik takma zamanları gelmiştir. Dikkatlice kuşların bileziklerini takıp soy ağacına kayıtlarını yapmalısınız. Takma işlemini genellikle akşam yapmak tavsiye edilir nedeni sabaha kadar hem yavrularda bir miktar büyüme olacak hem de bileziklere yavruların kokusu sineceğinden anne kuş yadırgamayacaktır bazı anneler bilezik çıkarma işlemini huy haline getirirler bu tip kuşların yavrularına bileziğin üzeri ya sibop lastiğin den ya da yara bandından küçük bir parça kesip bilezik onunla kaplandıktan sonra takmak yavrunun ayağından annenin çıkarmasını önleyecektir. Annenin bileziğe alışması için geçen senelere ait bilezikleri ipe dizip,yumurtaya yatınca,yuvanın başına asıyorum.Yavrular çıkıp,bilezik takılacak duruma gelinceye kadar anne ve baba bileziğe alışıyor.Sonra pek sorun çıkarmıyorlar(1*). Yavrular 20 günlük olduklarında anne kuş yeniden yuva yapma isteği duyacaktır. Bu durumda kafese bir yuvalık daha asmak ve yavruların tüylerini yolup yuva yapmasın diye anneye yeniden yuva malzemesi vermek gerekir. Baba hem annenin yeni yumurtalarını döllemek hem de ilk ağız yavrulara bakmakla uğraşacaktır anne yumurtaları tamamlayınca baba ile eski yavrular ya başka kafese yada çift hanenin diğer bölmesine alınıp anne rahat bırakılmalıdır. İlk yavrular 28 30 günün sonunda babadan ayrılabilirler bu aradaki zaman süresinde babayı dinlendirmek gerekirse başka dişlerle eşe atmakla değerlendirebilirsiniz. Ayırdığımız yavruları iskelet gelişimini tamamlayacakları büyükçe bir salmaya almak salmada farklı kalınlıklarda tünekler bulundurmak çok önemlidir. Yavrulara mama mutlaka verilmelidir ama küçük kafeslerde de aşırı beslemek kuşların yağlanmalarını sağlayacağından dikkat etmek gerekir.Banyo vermeyi kafes ve malzemelerinin temizliği her gün temiz su vermeyi ihmal etmemek gerekir.Uçan yavrulara parazit ilaçlaması (wilmectin isimli ilaçtan enseye bir damla yavrunuzu parazitlerden en az 3 ay uzak tutacaktır.)

MAYIS AYI:
Nisan Ayı ile aynı Bakım uygulanır, mutlaka bir amacınız, hedefiniz olsun. Üretmek istediğiniz kuşların özelliklerini çok iyi öğrenin ince tüy – kalın tüy, tepeli – tepesiz, Beyaz Renk – Sarı Renk eşlemelerine çok dikkat edin. Her işin başı temizlik kafesleriniz ve malzemeleri devamlı temiz olsun suları hep taze olsun yedek suluk bulundurun ayda bir kullandığınız sulukları dezenfekte edin. Şunu unutmayın kuşlarımızda karşılaştığımız hastalıkların büyük bir çoğunluğunun anası pis su ve suluklardır. Kafesleriniz ızgaralı olsun kuşlar pisliklerine temas edemesin.

HAZİRAN AYI:
Aynı şekilde bakım yapılabilir kuşlarınıza bakıcı kullanıyorsanız 5-6 ağız bakıcı kullanmayıp kendilerine baktırıyorsanız 3 ağız yavru almak idealdir fazlası damızlıkları yorar diğer seneye verim düşer kanaryalar genellikle 4 yumurta yapar ama bazen 5-6 ya çıktığı olur bence 4 yumurtadan fazlasına yatırmayın bakıcınız varsa onun altına çekin yoksa koyduğunuz yumurtaları işaretleyip fazlasını alın anne çevirmekte zorlanacağı için hepsinin boş çıkma ihtimali var.

TEMMUZ AYI:
Evet 3 aydır yorulduk yumurta toplayacağız diye sabah uykularını unuttuk inşallah umduğumuz gibi bir verim almışızdır ama her zaman üreticilerin çoğu boş yumurta ve yavru ölümlerinden şikayet eder dururlar. Artık özellikle sıcak bölgelerde kuşlar birer birer üretimi bırakmaya tüy dökümüne girmeye başlamışlardır. Yavru büyüten ya da son ağız yumurtalarda yatanlar hariç. Bizim kadar onlarda yoruldular artık biraz kafa dinlemeye onlarında ihtiyaçları var dişileri büyük salmalarda en fazla 10 lu erkekleri hala kızgın oldukları için tekli kafeslerde tutmak gerekir iri kuşlarda salmadaki dişi sayısı daha az olmalı asabi dişiler varsa onları da mecburen tek beslemelisiniz. Bu dönemde de mama vermeye devam edilmeli her gün yeşillik banyo yer müsaitse kum banyosuna da bayılırlar. Fazla ışık almayan sakin bir ortamda bu sıkıntılı dönemlerini geçireceklerdir. Bu ayda semiz otu vermenin hem daha çabuk bu dönemi atlatmasına hem de bağırsaklarının temizliğine yardımcı olduğu bir gerçektir. Yarışmalarda duruş sergileyecek kuşlar Fife Fancy Border gibi bunların salmalarına sallanan tünekler takmak yavruların akrobasi hareketlerine küçükten başlamasına yardımcı olur yarışmalarda yarışma kafeslerinde çok güzel duruşlar sergilerler. Tüy dönemi gerçekten çok önemli bir dönem ayrıntısı çok fazla hepsi buraya sığmaz az kayıpla bu dönemi atlatmak için usta üreticilerin bu tavsiyelerine mutlaka uyun.

AĞUSTOS AYI:
Bu dönemde yavruların mamalarına Protein takviyesi yapmak (Spirulina, Casein, Soya Kıyması Gibi) hem gelişimleri hem de yeni çıkacak olan tüylerin çok güzel görünmesinde çok önemlidir. Temmuz Ağustos ayları gerçekten üreticilerin bezdiği aylardır yoğun bir sezon geçirmiş olan üreticiler bir de bu aylarda her gün her yerden tüy süpürmekle uğraşırlar. Ağustos sonuna doğru yavaş yavaş bu dönemin sonu yaklaşır bu yılın yavruları kısmi tüy dökeceklerinden bu ay sonuna doğru tüylerinin bir çoğu tamamlanmış pırıl pırıl görünmeye başlamışlardır. Bu ayın sonunda yarışmaya girecek yavrular artık antrenman kafeslerine alınmalı yarışmalar başlayıncaya kadar tüm zamanlarını bu kafeslerde geçirmelidirler. Dik durması istenilen yavrulara kafesi üst kısmından biraz uzanıp alabilecekleri şekilde yiyecekler sunmak istenilen duruşun kazanılmasını sağlar.

EYLÜL AYI:
Eğitim şart hem kuşlara hem bizlere yarışmacı kuşlar antrenmana devam etsin diğerleri yoruldular dinlenmek en doğal hakları. Bu ayda çoğu dernek açılmaya başlar derneklere mutlaka üye olun bu işte başarının sırrı dernekçilikten geçer, açık olduğu günlerde işiniz zamanınız elveriyorsa mutlaka gidin, deneyimli arkadaşlarda bir kelime bile öğrenseniz ileride çok yararını görürsünüz. Devamlı araştırın eskiden sır olan bilgiler artık çağın getirisi internet sayesinde bütün çıplaklığıyla göz önünde, internetteki forum sayfaları bulunmaz fırsat hepsini inceleyin işinize yaracak kısımları bilgisayarınızda saklayın. Her önerilen ilacı kullanmayın ülkemizde kanarya konusunda uzmanlaşan veteriner bulunamadığı bir gerçek yine de az çok konudan anlayan bir veteriner ile irtibat halinde olun deneyimli arkadaşların bir çoğunun bilgisi bu konuda size yardımcı olacaktır ya onlara sorun yada forum sitelerinde yardım isteyin..

EKİM AYI:
İlk yarışların başladığı bir dönem kuşlarımız tüyden çıktılar yarışma kafeslerinde hazırlıklarını tamamladılar yavruların Tırnak bakımlarını tekrarlamakta fayda var ayaklara bir hafta süresince vazelin sürmek ayakları güzelleştirir. Mümkün olduğunca her yarışmaya katılmaya özen gösterin çünkü elinizdeki kuşun kalitesini yarışma salonunda diğer kuşlar ile mukayese ile mümkün olur, bu sevdanız kalıcı ise yarışmalarda yardımcı hakem olarak görev yapmak için başvurun, düzenlenen seminerleri kaçırmayın. Bu aylarda sonraki dönem için bilezik siparişi verilir dernek yönetiminizle irtibata geçmeyi unutmayın. Yarışmacı kuşlara mama vermeye devam damızlıkların mama oranını haftada 2 ye düşürebilirsiniz. Onlar yavaş yavaş istirahat dönemine girecekler ama Yavruların beslenmesinde yarışmaların finaline kadar mama eksik edilmelidir.

KASIM AYI:
Bu ayda da yarışma heyecanı tam gaz sürer damızlıklardan mamayı ya komple kesin ya da hafta da bir kere verin. Temizlik, taze su, kumun her dönem her zaman ihmal edilmemesi gerekir. Kuşların erken kızgınlaşmasını önlemek için azar azar yemdeki tohum miktarını ayarlayın ya içinde az tohum bulunan yemler, ya sade yem ya da ünlü yem firmalarının ürettikleri kışlık yemleri sade yemle karıştırarak kullanın.

ARALIK AYI:
Kuşlarda yoruldu, bizde yorulduk, her hafta sonu bir ilde yarışma bazıları 2 gün hanımlar söyleniyor iyisiyle kötüsüyle bir yılda daha gitti ömürden, ama biz sevdiğimiz bu hobiyi ilerletmeye çalıştık, yarışmalarda da birkaç kupa aldıysak işimiz daha güzelleşir. Yavrulardan işe üretme devam ettireceklerimiz ayırdık kalanlarını sattık az ok yol masrafları çıktı aile bütçesine de ufak bir katkı olduysa ne mutlu. Bu arada yarışmaya gittiğiniz yerlerde eve eli boş dönmeyin eşiniz çocuklarınız onlara ayıracağınız zamanı kuşlara ayırdınız diye size kızıp kanarya düşmanı olmasınlar. Evet yıl bitti ama dinlenmek yok hemen bırakmayın kendinizi yeni üretim sezonu yaklaşıyor hadi bakalım alın tekrar baştan. Ama şöyle geriye bakıp düşününce sayısı az ya da çok kanarya üretmişsiniz, bu üretimi adım adım izlemişsiniz gözünüzün önünde yoktan var oluş gerçekleşmiş, başarılar almışsınız veya alacaksınız yeni dostlar tanımışsınız hem internet siteleri hem de yarışmalardan, var mı bundan daha güzeli. Gerçekten yarışmalar bu zevkin son noktası siz bakmayın yarışmaya kuş sokacak cesareti olmayanların yarışmalar hakkında atıp tutmasına o havayı solumak yeter.

“Kanarya Bakım ve Üretim Programı” üzerine 6 yorum

 1. Bekir dedi ki:

  Elinize sağlık çok sevindim bu konuyu bulduğuma oldukça işime yarayacak, özellikle de kanarya bakımı ile ilgili bölüm oldukça çok yarayacak.

  1. kanarya dedi ki:

   Bekir bey rica ederiz, işinize yaramasına çok mutlu olduk. Amacımız tam anlamı ile yardımcı olabilmektir.

 2. Diyar Pala dedi ki:

  selamun aleyküm hocam bende 2 tane muhabbet kuşu var kuşları zorla çifleştirmeye calıstım kuş öldü bunlar nasıl cifleşecek lütfen bir fikir verin

  1. kanarya dedi ki:

   Merhabalar öncelikle sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Zorla çifleştirme diye bir şey olması mümkün değil sayın hocam, bu nedenle kuşları rahatsız etmemek çifleşmeleri açısından çok daha uygun olur. Her canlının zarar gördüğü gibi stresten, kuşlarınızında strese girmiş olabilme ihtimali oldukça yüksektir.

 3. Ömer dedi ki:

  Hocam bende deki kanaryalar yumurtlamıyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 4. Tayfun ertekin dedi ki:

  Bir konu bu kadar güzel anlatılır emeğinize sağlık sizin sayenizde gerçekten çok şey öğrenip kuşları rahatsız etmeden sağlıkları ile oynamadan doğru uygulamaları yaparak üretimi öğrendik sağolun var olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort istanbul escort gaziantep rus escort escort gaziantep