Kapat
PAPAĞANLAR 4.788 0

Goffin Kakadu Papağanı

Goffin Kakadu Papağanı

Goffin Kakadu papağanlarının kökenleri Endonezya’dır. Kendi vatanları olan adalardaki ağaçların kesilmesinden dolayı 1970 yıllarında avikültüristler tarafından ortaya çıkarılmışlardır. Sınırlı bir dağılım içerisinde olan Goffin Kakadu papağanlarının çoğunluğu Tenimber Adası’nda olduğu biliniyor. Doğal yaşam alanlarının yaygın bir şekilde tahrip edilmesinden dolayı gelecekleri bir belirsizlik içerisindedir. Buna bağlı olarak da çoğaltılmaları açısından her türlü gayret ve çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Ortalama yaşam süreleri 40 yıl olarak biliniyor. Ortalama boyları da 30 cm’dir. Cinsiyet ayrımının çözülebileceği en rahat nokta erkeklerin daha koyu irisleri bulunmaktadır. Kuluçka süreleri yaklaşık 28 gün sürmektedir ve yavruların tüylenmeleri asgari 70 gün sürmektedir. Genç papağan cinslerinde somon pembesi loreler bulunmamaktadır. Cinsiyetlerin kolaylıkla ayırt edilebilen özellikleri arasında beyaz tepelik bulunmaktadır. Küçük ve önemsiz bir ayrıntıdır. Goffin Kakaduların iris renklerinden cinsiyetlerini ayırmak mümkün bir o kadar da zordur. Dişinin iris rengi koyu kızılımsı kahverengi, erkeğin iris rengi siyadır. Goffin papağanlarının oldukça yoğun ve düzgün tüyleri olmaları gerekmektedir. Satın alınırken PBFD kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Goffin-Kakadu4

Beslenme Şekilleri

Goffin Kakadu papağanları standart papağan karışımlarını tüketmektedirler. Ek olarak verilen gıdalar arasında yeşil gıda ve meyve kuşların vitamin almaları açısından oldukça olumlu sonuçlar verir. Bazı cinslerin tutucu beslenme özellikleri bulunmaktadır. Evde beslenen papağanların beslenme ve gıda alımlarını güçlendirmeye devam etmeniz sağlıkları açısından oldukça etkili olacaktır. Goffin papağanları agresif, hırçın ve hırpalayıcı özelliklere sahip oldukları için ağ gözlerini kuşhane yapılarından soyma noktasında oldukça uzmanlık kazanmışlardır. Güçlü gagalarını kafesleme zımbalarını sökmek için rahatlıkla kullanabilirler. Bu açıdan kafeslerini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Mümkün olduğu takdirde zımbaları yetişemeyecekleri yerlere yapmak en sağlıklı olanıdır. Bu zımbaları yutmaları halinde büyük zarar görebilirler. Goffin Kakadu papağanları iklimlendirildikleri takdirde çok dayanıklıdırlar.

Goffin-Kakadu3

Genel Özellikleri

Goffin Kakaduları kendi aralarında yer alan 3 türden en küçükleri olarak bilinmektedir. Evde üretim ve eşleşme yapılmak istenildiğinde rahat ve geniş bir ortam sunulması gerekmektedir. 28 gün süren kuluçka döneminin bitmesiyle yumurtadan çıkan tüysüz yavrular anne ve babanın vermiş olduğu besinler ile beslenmektedirler. 8.haftanın sonunda yavrular iyice güçlenerek yuvadan uçacak duruma gelirler. Evde beslenmeye devam edilen Goffin Kakadular için dayanıklı tel örgüler çevrilmelidir.

Goffin-Kakadu2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin