Kapat
IRKLAR 72.514 1

Gloster Kanarya

Gloster Üretimi

Eş Seçimi:

Genel bilgi olarak öncelikle şunları söyleyebiliriz;

Erkek ve dişi kanaryanın sıhhatli olması lazımdır. Sağlıklı bir kanarya hareketli olur, tüyleri parlak ve vücuduna sıkı olarak durur. Tüyler dağınık yani tüy dökümü devresindeki gibi az ve yumuşak olmamalı, kuş tüylerini kabartmamalıdır. Gündüz vakti başını kanatlarının altına koyup uyumamalıdır. Kanaryanın altına, tüylerinin üflenip de bakıldığı zaman derisi pembe ile kırmızı arasında olmalıdır. Karın derisi siyahlaşmış veya bağırsakları siyah olarak görünüyorsa bu kanarya rahatsızdır üretime alınmamalıdır. Erkek kanaryanın, eş zamanı geldiğinde altına bakıldığında fidik olarak, dişininki de arkaya yatık olarak durur. Erkek kanarya kızıştığı zaman ötüşü kuvvetli olur. Hatta kafesin tellerine asılıp orada da ötüşünü devam ettirir. Dişinin kızgınlığı erkeğin ötüşüne cevap vermesi ve kafeste bulduğu kağıt, tüy ve çöp taşımasından belli olur. Eşe atılacak kanaryalarda istediğimiz özelliklere göre yavru almak için ana ve baba seçimi önemlidir. Renklerde çaprazlama yapmak daha sıhhatli yavrular almamızı sağlar.

Gloster kanaryanın iki çeşidi vardır.Tepeli olanları Corona,tepesiz olanları ise Consord olarak adlandırılır.Eşleşirme Tepeli ve tepesiz şeklinde olmalıdır.

gloster-kanarya

 

Eşleştirme diğer kanaryalar da olduğu gibi tüy tiplerine göre yapılmalı,iki tepeli eşleştirilmesi yavru ölümlerine neden olacağından asla yapılmamalıdır.Eşleştirmede tepelinin erkek veya dişi olması önemli değildir.Soy ağacı ( pedigre ) eşleştirmede önem taşıyan diğer hususlardan biridir. Kuşlar kendi soyu ile birkaç defa eşleşirse soyun norm özelliklerini kaybettiği ve küçülme olduğu şimdiye kadar gözlenmiştir.

gloster-kanarya1

İntensif Faktörü:

1. İntensif faktör yoksa kus buff’tir ( kalintüy ). Bir buff kus uzun, idare edilebilir, yumusak bir tüye sahipken intensif bir kus genellikle kisa ve sik bir tüy yapisina sahiptir.

2. Buff bir kusta renk pigmentleri tüyün uçlarina kadar devam etmez. Belirsiz bir renk siniri vardir. Intensif bir kusta ise rengin tüyün uçlarina kadar devam ettigini gözlemleyebiliriz. Ayrica tüyleri kisadir.

3. Her iki kusta da renk miktari / orani aynidir. Intensif kusta renk pigmenti kendisini açikça belli eder. Buff bir kusta tüyler büyürken öncelikle buff olma özelligi gelisir. Renk pigmenti ikinci planda olup sonradan belirginlesir.

Buff bir kusta ikincide belirtilen renk sinir + sarilik pigmenti birlesince tüy uzar.

Bazı Formüller:

Buff X buff eslemsi tamamen buff yavru verir. Bu tür bir eslemeden kaçinin. Bufflari eslemek tüyleri uzatir ve tüy kalitesini bozar.

Intensif X buff eslemesi buff ve intensif yavrular verir. Bu ilgi çekici, enteresan bir eslemedir. Tüyler üzerinde bir intizam saglar; intensifler çok kisa bufflar da çok uzun olmaz.

baskin intensif X baskin intensif eslemesi tamamen intensif yavru verir. Bu eslemede sert ve kisa tüy yapisi olusur. Ancak tüyler kirilgandir. Ancak uzun tüylü iki adet intensif eslerseniz kisa ama kirilmayan bir tüy yapisi elde edebilirsiniz.

Eş Zamanı:

Kanarya normal olarak bahar zamanı eşe atılır. Bu ülkemizde bölgelere göre Ege ve Akdeniz bölgesinde MART ayında diğer bölgelerde NİSAN ayında, soğuk bölgelerimizde ise MAYIS ayında olmaktadır. Teknolojik gelişme sonucu insanoğlu bahar ortamını yaratabildiği zaman, mevsim mefhumu ortadan kalkabilir. Şöyle ki; kanaryanın bulunduğu ortam sıcaklığı, 5C ile 15C arasında ise gelişimini sağlar. 15C ile 20C arasında kanarya eşe gelir, kızışır ve yumurtlar. 20C üzerinde ise yavrular sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlar. Bahar zamanı gün ışığı 10 ile 12 saat arasındadır. Yavru çıktığı zaman gün ışığı 12 ile 16 saat olması yavruların daha uzun bir zaman dilimi içinde beslenmesi demektir ki buda yavruların daha çabuk gelişmesini sağlayacaktır. Bahar zamanı kuşların bulunduğu yerler havalandırılmalı, bahar kokusu içeri girmelidir. Kuşlar bahar havası teneffüs ettiğinde daha neşeli olurlar, erkeklerin ötüşleri kuvvetlenir. Şayet bu yukarıda bahsedilen ısı, ışık ve havayı biz odamızda yaratabilirsek kanaryaları bahar gelmeden bile eşe atabiliriz. ISI için en güzel ayarlı yağlı radyatörler kullanılabilir. Oda sıcaklığı termometre ile kontrol edilebilir. Normal ısıda bulunan odayı, her hafta sıcaklığını 2C arttırmak suretiyle yukarıdaki ısı derecelerine göre kuşlar eşe getirilip yavru alınabilir. IŞIK içinde gün ışığı veren Flüoresant lambalar kullanılır. Lambada Timer (zamanlayıcı) ile kontrol edilerek her hafta ısı ile orantılı olarak birer saat arttırmak suretiyle denge sağlanır. BAHAR HAVASI içinde pilli spreyler kullanılabilir. Spreyler çam kokusu, bahar kokusu ve başka değişik güzel koku verenler olabilir. Bu ortamları yarattıktan sonra artık iş kanaryalara kalıyor, sağlıklı iseler üremeler başlar, yavrular sıhhatli bir şekilde gelişirler.

Tanıştırma ve Eşe Atma:

Kızışan erkek ötmeye başladığında, ayrı bir yerde bulunan kızgın dişilerde bu ötüşe kayıtsız kalmazlar. Erkek ve dişi kafesleri yan yana getirilir. Daha sağlıklısı ortadan tel ile bölünmüş çift hanelerde erkek ve dişi ayrı gözlerde tutulur. Erkek ve dişi burada birbirlerini görürler. Erkek daha hareketli ötmeye, dişide bu ötüşlere kayıtsız kalmaz ve davetkâr sesler çıkartmaya başlar. Artık bir sorun yoktur, aradaki bölme kaldırılır kuşlar bir araya bırakılır.

Tüy Kesimi:

Ürettim zamanı  kanaryalarda, erkek kanaryanın dişi kanaryayı dölleyebilmesi için kuyruk altındaki vücut tüyleri kesilmelidir aksi halde bu tüyler spermlerin ulaşımını engelleyecektir. Ancak fiy ucundaki tüylere dokunulmamalıdır, çünkü bu tüyler üzerinde sperm bulunduracak ve döllenme daha sağlıklı olacaktır.

Yuva Konması:

Kanaryalar biraraya konduktan 3 – 5 gün sonra yuva ilaçlanıp konur. Erkek ve dişi merakla yuvayı incelerler, daha sonra erkek yuvaya girip oturur, dişiyi yuvaya davet eder. Dişide yuvayı yapmak için malzeme arar. Ben yuva için en uygun malzeme olarak keten çuvallarını kesip vermekteyim. Bir sorun olmadığını gözlemledim. Soğuk havada yuva içine keçe konabilir. Havalar ısındığı zaman keçeyi almak lazımdır. Çünkü sıcak hem anayı, hemde yavruları rahatsız eder. Keten çuvalları ile örülen yuva iş görür.

gloster-kanarya2

Yumurtlama:

Kanarya 4 ile 6 arası yumurta yapar. Genel olarak 4 yumurta yapması normaldir. Yumurtlayacak kanaryanın kalsiyuma ihtiyacı vardır. Mürekkep balığı kemiği vermeyi unutmayınız. Yumurtalar mavi-gri üstü siyah noktalı olur. Beyaz yumurtlayanlar da olur. Erkek ile eşlenen dişi 5 ile 10 gün arasında yumurtlamaya başlar. Yumurtlama sabah olur. Yumurtlayacak kanarya rahatsız edilmemeli, ele alınıp kontrol edilmemelidir. Yumurta içinde kırılabilir, yumurta içinde yer değiştirebilir. (ters dönebilir) Yumurtanın kolay çıkmasına yardımcı olmak için, bu aralar marul verilmesi faydalı olur. Dişinin Yuvada Yatması: Kanarya ilk yumurtayı yaptığında belki ilk gün yatmaz. Her gün sıra ile birer yumurta yapar. Genelde üçüncü yumurtadan sonra yuvada yatmaya başlar. Böylece yavruların çıkışı arasında bir gün fark olur. Bu farkta önemli değildir. Aralarında 4 veya 5 gün fark olsaydı, ilk çıkan yavru ile 4 gün sonra çıkan yavru arasındaki bu fark son çıkan yavrunun ezilmesine, beslenememesine sebep olacağından ölümüne yola açar. Dişi kanarya kuluçkada yattığı zaman içinde, rahatsız edilmemelidir. İyi bir erkek kanarya dişiyi yuvada besler. İlk ağızda kanaryanın yumurtaya yatmasının üçüncü yumurtadan sonra olduğunu belirtmiştim. İkinci, üçüncü ve dördüncü ağızlarda ise dişi kanarya ilk yumurtayı yapar yapmaz yuvada yatmağa başlar. Yavrular arasında gün farkı olmaması için 1 , 2 ve 3 yumurtalar yuvadan alınır , yerine sahte yumurtalar konulur. 4 yumurtayı yaptığı zaman sahte yumurtalar alınır, kendi yumurtaları konup yavruların hepsinin ayni günde çıkması sağlanır.

gloster-kanarya3

Yavruların Çıkması:

Yumurtadan yavrular 13 günde çıkar. Sıcak havada 12 günde, soğuk havada 14 – 15 günde de çıkabilir. Çıkan yavruları anne ve baba beraber besler. Bu arada hazırlanan mama günde 2 veya 3 kerede verilmelidir. Mama olarak dükkânlarda hazır mamalar vardır, bu mama kaynamış yumurta ile karıştırılıp verilebilir. Ayrıca mama olarak bebe bisküvisi ile kaynamış yumurtanın karışımıda verilebilir. Yavru zamanı marul yaprağı ve havuç vermek lazımdır. Yavrular 6-7 günlük olunca aşağıda göründüğü gibi bilezik takılma zamanı gelmiş demektir.

gloster-kanarya4

İlk yavrular yuvadan çıktıktan sonra, yuvayı alıp ilaçlamalı veya yeni yuva konmalıdır. Anne ikinci ağız yumurtlamaya başladığı zaman, yavrulara baba bakar. Şayet yavrular yatan anneyi rahatsız edip yumurtalara zarar verdiği gözlenirse, baba ile yavrular başka kafese alınmalıdır. Yavruların yem ve mama yedikleri görüldüğünde baba tekrar annenin yanına bırakılmalıdır.

Yavrular yuvadan ayrıldıktan sonra belli bir müddet kafeste tünek bulundurulmamalıdır. Kuşların doğrudan ayaklarının yere ( düz zemine ) basması sağlanmalıdır. En az birinci tüye girene kadar tünek konulmamalıdır. Bu şekilde yetiştirilen kuşların ayaklarında eğrilik bulunmayacak ve kuş bir tarafa çökük durmayacaktır.

“Gloster Kanarya” üzerine 1 yorum

  1. Fehmi dedi ki:

    Bu türü çok seviyorum. Teşekkürler paylaştığınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort mersin