• kanarya
 • 4.716
 • 11 Haziran 2015
 • 28
 •  

Elma Sirkesi Kullanımı ve Kuruma Hastalığı Tedavisi

İlk önce kuş sever arkadaşlarımızın çok sık karşılaştığı ve genelde de ölümle sonuçlanan KURUMA hastalığına değinmek istiyorum.
Kuruma hastalığına asıl sebep olan mikrop bir mantar mikrobudur. Mega bakter diyerek te adlandırılır. Genelde kuşun midesinde yaşar. Midenin asidik ortamı (ph) bu organizmayı etkilemez. Yaşadığı süre içersinde çabuk ürer ve kuşun kas sistemini yemeye başlar.

Belirtileri: Kuş gündüz 2 ayak üstünde kanat altı yaparak uyumaya başlar. Halsizleşir. Kafes içinde hareketliliğini yitirip tüneğin veya kafes tabanının bir köşesinde tüylerini kabartarak durur. Yemle oynar fakat yiyemez. Oldukça zayıflamıştır ve göğsü bıçak sırtı gibi olmuştur.

Tedavisi: Bu kuşa artık kesin gidici gözüyle bakılır. Daha doğrusu ne yapacağını bilmeyen kişiler böyle düşünür. Önemli olan bu kuşu bu seviyeye getirmemektir. Bunun içinde her hafta düzenli olarak kuşun suluğunda sirke bulundurulması gerekir. Çünkü sirke güçlü antiseptik etkisiyle özellikle bağırsakta olmak üzere mikropların oluşmasını engelleyecektir. Hasta kuşa gelelim. Kuşun durumu çok vahimse ilk müdahale olarak ağzına 1 damla elma sirkesi damlatın. (1 damla.aksi takdirde tedaviyede gerek kalmaz) sonra kuşu kafesine geri koyun ve suluğuna 3-4 damla kadar sirke damlatın. Muhakkak elinizde ZOLAX (flukonazol etken maddeli) olmalıdır. Bu ilaç beşeri ilaç kapsamında olup eczanelerden temin edebilirsiniz. (40 TL) Zolaxın içinden bir kapsül alın ve bu kapsülün çeyreğini suluktaki sirkeli olan su ile karıştırın ve kanaryalara verin. Bu tedaviye 1 hafta 10 gün kadar devam edin. Normal şartlarda hasta olan kuş ağzına sirke damlatıldıktan sonraki gün dirilecektir. Sonrası mantar hücresini yok etmekle geçer.

Bunun yanında Biteral tablet de bu hastalık için kullanılan antibiyotikler arasındadır. Bir tablet 8 eşit parçaya bölünür, bir parça bir sulukta eritilerek 8 gün boyunca kuşlara verilir. (Her gün 1 / 8 verilir.)

Kısaca kuşlara verdiğimiz suluktaki su her zaman sert kalmalıdır. Yani normal olarak bazik olan suya elma sirkesi tatbiki edilerek su asidik hale getirilmelidir. Elma sirkesi kesinlikle ilaç olmayıp bir nevi besin (sıvı) katkısıdır.

Son olarak kuruma hastalığına sebep olan en büyük etkenlerden veya ihmal edilen şeylerden biri de box veya kafeslerimizde ızgara kullanmamamız, suluk ve yemlikleri günlük tazelemeyişimizdir. Çünkü kafes tabanındaki dökülen yemlere (tohumlara) mutlaka dışkı bulaşacak, yemliklerdeki tohumlar gün içinde kullanıldıkça tazeliğini (hijyenliğini), ve suluklardaki sularda tohum ve mama hatta sıçrayan dışkı artıkları ile temiz su özelliğini kaybedip adeta bir bakteri yuvası haline dönecektir.. Kanarya dostlarımız her şeyden önce temiz su, temiz yem (mama) ve temiz kafes ortamında daha sağlıklı gelişip yetişeceklerdir. Dolayısıyla sizlerde üzülüp kanarya yetiştiriciliği konusunda hayal kırıklıkları yaşamayacaksınızdır.

Yazar: kanarya #administrator

kanarya.com.tr sitesinin kuruluşu 8 Haziran 2015 yılıdır. İçerisinde kanaryalar hakkında genel bilgi veren çok büyük site olmasının yanı dışında, diğer doğa kuşları ve evcil hayvanlar hakkında da bilgi barındırmaktadır.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 28 YORUM YAPILMIŞ

  Cemre 13 Haziran 2015 - 10:41

  yha çok tşkkler kanaryam için arıyordm bu çözümü çooooook teşekürler…

   kanarya 22 Ocak 2016 - 19:17

   Cemre hanım merhabalar, işinize yaramasına sevindik.

    Nazif 29 Mart 2016 - 11:09

    Vitamin desteğini hangi sıklıkla vermek gerekir 8 gün ilaç tedavisini kesmeden mi vereceğiz yoksa arada vitaminleri verelimmi

  mehmet 24 Ekim 2015 - 19:46

  sadece kanarya içinmi bu

   kanarya 25 Ekim 2015 - 00:43

   Mehmet bey merhabalar, evet sadece Kanarya kuşları için uygulanmalıdır.

    KEMAL 21 Ocak 2016 - 21:55

    ZOLAX SAKA KUŞUNDA HERHANGİ YAN ETKİ YAPAR MI

     kanarya 22 Ocak 2016 - 19:16

     Kemal bey merhabalar, herhangi bir zararı olmaz efendim.

  burcu 3 Şubat 2016 - 01:12

  dişi kuşumda da kuruluk var elma sirkesi verdim bi damla agzına suyunada koydum ama faydası olurmu bilmiyorum iştahı eskisi gibi deil ama yinede hiç yemiyor deil yiyor tüğlerinde dökülmede yok sadece halsiz ve kabarık ne yapmalıyım iyileşirmi

   kanarya 3 Şubat 2016 - 18:41

   Burcu hanım merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Kuşlarımızda ara ara bu tür dönemler oluyor (tüy değiştirme vb.) bu dönemlerde kuşlar çok çabuk halsizleşirler veya hastalanırlar. Bunun için ek vitaminleri, mamaları ve yemlerini sık sık düzenli aralıklarla vermeliyiz. Siz konumuzda anlatılan uygulamayı deneyin efendim, eğer bir sonuç alamazsanız 1 (bir) hafta içerisinde forum sitemize üye olup konu açtığınız vakitte arkadaşlarımız elinden gelen yardımları yapacaklardır.

  Fatih 7 Şubat 2016 - 17:19

  Hocam selamın aleyküm
  Manilua dişi kuşum var ve kuruma var
  5gün kür yap 3 gün probiyotik uygula geçer dediler sizce Nasıl hareket etmem gerekir bu arada kuşun suluğuna ayda 3 4 kez elma sirkesi veriyordum
  Kuruma hastalığın yakalanan her kuş ölür mü
  Birde kuşun iyileştiğini Nasıl anlarız
  Bu kuşu ne Zaman eşe atabiliriz
  Teşekkürler

   kanarya 8 Şubat 2016 - 18:47

   Fatih bey merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun. Bütün sorularınızı “Forum” kısmına tıklayıp ücretsiz bir şekilde üye olup sorabilirsiniz. Desteklerimizi tamamen ücretsiz ve aile gibi “Forum” kısmında cevaplıyoruz.

  Ayfer 29 Şubat 2016 - 01:12

  merhaba kanayamız çok halsiz hiçbir şey yemiyor içmiyor. tüylerini kabartıp öylece duruyor iki gündür. bugün biraz hareketlendi ama ayakları tutmuyor ve kaşımaya çalışıyor, ayrıca gözü de şişti. göz damlası veriyorum ama bişey değişmiyo sanki ne yapabilirim yardım edin lütfen 🙁 acilll

   kanarya 29 Şubat 2016 - 21:55

   Merhabalar Ayfer, öncelikle çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bu tarz konuları “Forum” kısmına tıklayıp ücretsiz kayıt olarak konularınızda belirtebilirsiniz. Destek ekibimiz anında cevap sağlayacaktır. Kuşunuz/kuşlarınız hakkında bütün bilgiyi “Forum” kısmından öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

    Ayfer 1 Mart 2016 - 02:03

    geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler, kuşum bu akşam öldü. çok üzüldüm gerçekten ve bir hayvan hakkında gereken bütün bilgilere sahip olmadan edinilmemesi kararına vardım.

  eda 3 Mart 2016 - 23:26

  Yaa benim aldığım kuşta bütün belirtiler var bu muhabbet kuşları içinde gecerlimi aynı tedaiyi uyguluyumu ?

   kanarya 4 Mart 2016 - 19:09

   Eda hanım merhabalar, Muhabbet Kuşlarında da tedaviyi uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  yusuf 4 Mart 2016 - 18:20

  muhabbet kuşumdada aynı durum war.bu yöntem muhabbet kuşlarınada kullanılabilirmi

   kanarya 4 Mart 2016 - 19:09

   Yusuf bey merhabalar, Muhabbet Kuşlarında da tedaviyi uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  mustafa çarkıt 17 Mart 2016 - 21:08

  Ben ilacı aldım ama 5 gunden belli veriyorum ilaçı kus hala aynı hep uyuyor

  Göksel 15 Nisan 2016 - 15:51

  Merhaba,Hint bülbülümüz de kuruluk hastalığı olduğunu öğrendik,2 hafta önce başladı fakat anlık durumuna göre de bu iki hafta içinde ilaç tedavileri uyguladık.
  Durumu düzelmeyince kuşçumuza götürdük ve kuruluk olduğunu söyledi.

  Hint Bülbülümüz için sirke tadavisi uygun mu acaba?

  filiz 11 Ağustos 2016 - 22:00

  merhabalar, 2 muhabbet kuşumda kuruma hastalığına yakalandı, su ve mama yemeyi kestiler hemen biteral ampul antibiyotik tedavisine başladım 3 gün şırıngayla ağızdan 1 er damla verdim sularınada İngiliz karbonatı ve 2 damla ampulden damlatarak 3 günü ha öldü ölecek derken tamamladım..bu arada trosyd mantar kremini hergün güzelce sürdüm çünkü bütün vücutlarını kaşıyıp kanatıyorlardı..şuan 1 haftadır probiyetik veriyorum sularına karıştırıp..yarın vitaminlerine geçeceğim..çok üzüldüm çok ağladım, internet araştırmalarım sayesinde şimdi ikiside sağlıklarına kavuştu..bilgileri paylaşan değerli paylaşımcılara çok teşekkür ederim.. bir daha o günleri görmem inşallah..kedim 2,5 aydır mantar bütün vücudunu dolaştı zarar görmesin diye antibiyotik vermedi veteriner, kremlerle ve içten dıştan ingiliz karbonatıyla oda iyileşti çok şükür..

   Tuğçe 7 Aralık 2016 - 12:08

   Merhaba benim 4 yaşındaki muhabbet kuşu kızım da yakalandı bu illet hastalığa. Daha önce 3 kuşumu bu hastalıktan kaybettim. Ban açıklamalı bi şekilde ölçüleriyle yaZarmısınız. İngiliz karbonatı ne kadar ölçülerle ne Aralık’lar ile kullandınız lütfen:(

  Ömer 22 Kasım 2016 - 19:37

  Sadece elma sirkesi mi üzüm sirkesi de olur mu muhabbet kusu için de uygulanır mı acaba

  mehmet 29 Ocak 2017 - 20:03

  slm hocam benimde bir sorunum var eklimde 7aylik saka yavrus var biri dsi biri erkek yalniz eerkek hic otmuyor hareket etmesinde sorun yok hareketli ama gel gelelim erkek hic otmuyor ve sureili yem yiyormus gibi agzini oynatiyor disi kusum erkekden fazla otuyor ders yapiyor am erkekde tik ses gelmiyor yablnina gltmi otuyo kuslar 7 ayi gecmis bendeler bir haftadir erkkkusmus glibi ltfen yardim

  mehmet 29 Ocak 2017 - 20:26

  slm arkdaslar benim kus herseyi normal bendekisorun kus hic otmuyor ve durmadan em yiyomus gibi agzini oynatiyor iki gundurde halsiz gibi ama durum gittikce kotuye gidiyor gibi napmamlazim yardimc olrmusunuz kuslar 7 aylii yavrudan bendeler iyilerde ama son bir haftadir erkek rahatsiz disi iyi ders falandayapiyor ama erkekde hlzc ses yok

  koray 7 Şubat 2017 - 17:42

  Merhaba Şuan elimde bir adet sultan papağını var ve bir kaç gündür halsizliği olduğu için veterinere götürdüm sonucunda ise veteriner kuruma hastalığına yakalandığını söyledi. Yakın zamanda öleceğini söyledi C vitamini ve ağızdan hergün 1 damla elmalı sirke vermemi söyledi ne olur yardımcı olun. Sizinde bir bildiğiniz var mı bu hususta Kuşumu geri getirebileceğim bir yol var mıdır ?

  Saygılarımla

  ismail 15 Şubat 2017 - 19:11

  merhabalar benim dişi kuşum da iç kuruma hastalığı geçiriyor elma sirkesi veriyorum fayda etmiyor hep aynı evcil olmasa çoktan takas etmiştim ama kıyamıyorum şimdiden teşekkürler

  Nurhan ayna 11 Mart 2017 - 23:12

  Muhabbet kuşu için de ağzına 1 damla sirkeli suyu uygulayabilir miyiz